Bylinky jsou vskutku všemocnými pomocníky – obrátíme se na ně, když nám není úplně hej, ale stejně silně a mocně mohou působit i v kosmetice. Najdeme je v přírodních kosmetických přípravcích pro péči o pleť či vlasy a účinky každé bylinky jsou rozličné. Tak se na ně pojďme společně podívat.

Heřmánek pravý

Tato univerzální bylinka samozřejmě musela přijít na první místo, protože nám pomůže takřka s každým neduhem. Šálek heřmánkového čaje si uděláme v nemoci, ale i při snaze zklidnit nevolnost či podrážděný žaludek. A voňavý heřmánkový přeliv na vlasy si připravovaly už naše babičky i prababičky. Nejenže nám vlasy krásně provoní a posílí, ale dodá přírodním způsobem jiskru i barvě našich vlasů. Na pleť je to potom učiněný zázrak – heřmánek má opravdu silné uklidňující účinky, proto i pouhé obklady či oplachy můžou zklidnit podrážděnou a aknózní pleť. Není tedy divu, že tuto skvělou bylinku najdeme ve velké řadě přírodní kosmetiky na pleť i vlasy.

Měsíček lékařský

Tato uklidňující bylinka s hřejivým oranžovým kvítkem je známá svými blahodárnými účinky – ať už při vnitřním či zevním použití. Měsíček lékařský je proslulý svými zklidňujícími účinky při gynekologických obtížích, jakými je třeba nepravidelná a bolestivá menstruace. Pokud nás takový problém trápí, kvalitní měsíčkový čaj bude tou správnou volbou.

Pokud ho najdeme v pleťovém krému, můžeme se těšit na hojivé účinky, je to hotový balzám na zánětlivou pleť a akné. Měsíčkovou mastičku máme koneckonců doma snad všichni – kdo po ní koneckonců ještě nesáhl, trápila-li ho nějaká zanícená ranka či odřenina? Na vlasy je potom tato bylinka taky skvělá, jelikož přispívá k jejich regeneraci. A pokud si zase chceme zjemnit vlasy či uklidnit vlasovou pokožku, není nic lepšího, než si po umytí vlasů přelít kštici vlažným odvarem z této bylinky. Měsíček obsahuje přírodní barviva, proto takovýto přeliv může zvýraznit například blonďatý odlesk.

Sléz lesní

Sléz, něžná květinka s fialovým kvítkem, nám může pomoci při zánětech horních cest dýchacích usnadnit vykašlávání, její protizánětlivé účinky můžeme využít i při zánětu žaludku. V kosmetice je úžasná proti akné, zároveň také dokáže naši pokožku krásně zjemnit a osvěžit, působí rovněž proti projevům stárnutí naší kůže. I na vlasy působí blahodárně, proto můžeme po vlasových prostředcích s výtažkem ze slézu s chutí sáhnout – zklidňuje vlasovou pokožku a zmírňuje její svědění.

Kaštan koňský

Kaštan koňský je známý i pod názvem jírovec maďal a nejedná se o nic jiného než oblíbený strom, ze kterého na podzim padají lesklé hnědé kaštany. Je to opravdu vynikající bylinka proti křečovým žilám – však koňskou mast budeme mít doma také skoro všichni, a to hned vedle té měsíčkové. A pokud ne, je načase ji pořídit – pravidelné mazání nohou může být i skvělou prevencí popraskaných žilek či “metliček”, jak je všichni známe. Navíc nám může pomoci i s bolavými klouby. Kaštanový prášek je zase hotovou lábuží pro naše vlasy, harmonizuje funkci mazových žlázek, působí i proti vypadávání vlasů a podporuje jejich růst. Použít ho můžeme nasucho jako suchý šampon, ale i klasicky s vodou.

Kopřiva dvoudomá

Tuhle žahavou rostlinku si můžeme velice rychle obstarat sami na zahrádce či v přírodě, na jaře jí bude ihned všude plno, a právě na jaře se bude hodit nejvíc – podporuje totiž organismus a skvěle pročistí celé naše tělo, takže nejen na jarní detoxikaci je jako dělaná. Navíc působí proti stresu a únavě a podporuje i přirozenou obranyschopnost našeho organismu. Na vlasy je potom kopřiva také proslulá – stejně jako z heřmánku si můžeme udělat odvar a přelít si jím vlasy po klasickém umytí. Zpevní je, zabraňuje jejich padání a podpoří jejich růst. Skvělá je i v podobě tonika či tinktury. Ocení ji i naše pleť – produkty s obsahem kopřivy podpoří zdravý a krásný vzhled naší pleti, kopřivová maska ji zase krásně hydratuje.

Levandule lékařská

Levandulové kosmetice málokdo odolá. Tato silně aromatická bylinka je známá svými protizánětlivými účinky, proto se v péči o pleť levandule hojně využívá, a to především na zánětlivou, aknózní pleť. Její úžasná vůně nás navíc v duchu přenese na fialová levandulová luka v Provence a působí antistresově, takže pokud o nějaké bylince můžeme říct, že je balzámem na tělo i na duši, bude to určitě zrovna levandule. Naše vlasy zase levandule skvěle zregeneruje, rovněž stáhne a vyčistí vlasovou pokožku a působí i proti jejímu svědění. K domácím levandulovým lázním si tedy můžeme uvařit i šálek voňavého levandulového čaje – uklidní naše nervy, v našem těle bude působit protizánětlivě a ideální bude před spaním – jeho sedativní účinky nás jemně odevzdají do náručí spánku.

Oliva

Olivy, plodina, kterou má většina z nás spojenou především s prostředím Řecka, známe jako chutný pokrm k vínu či v podobě olivového oleje, jeho pozitivní účinky na naše zdraví však už tak všeobecně známé nejsou. Olivy velice přispívají k normální hladině cholesterolu v naší krvi a podle jistých studií je dokonce u lidí, kteří pravidelně konzumují olivový olej, menší pravděpodobnost infarktu. Příznivě působí nejen na náš kardiovaskulární systém, ale i na naše kosti a mozek. Pravidelná konzumace olivového oleje však dobře působí i na pleť, a to zejména díky obsahu betakarotenu. Olivovým olejem se můžeme i namazat, má na naši pleť zklidňující účinky. Je to rovněž skvělý prostředek na čištění pleti. Vitamíny obsažené v olivovém oleji působí skvěle i na naše vlasy – dodá jim pružnost a vitalitu. Zábal z olivového oleje je potom například ideální na regeneraci vašich vlasů.