Ukázka z červencových Bylinek: Yerba maté – Ochutnejte nápoj bohů

Jaký nápoj v sobě snoubí sílu kávy, pozitivní účinky čaje a euforii čokolády? Odpovědí na tuto hádanku je tradiční jihoamerický bylinný odvar yerba maté.

PredplatneČaji podobný nápoj nazývaný zkráceně prostě maté se vyrábí ze sušených lístků stálezeleného keře jménem cesmína paraguayská (Ilex paraguariensis), jehož přirozeným prostředím jsou břehy potoků a řek Jižní Ameriky, a tradičně se popíjí slámkou z menších vydlabaných tykví. Slovo yerba znamená v doslovném překladu šálek bylin.

Největšími milovníky maté jsou br-7-2017-maketaobyvatelé Argentiny, Brazílie, Paraguaje a především Uruguaje, kde je nápoj pravidelně konzumován v 92 procentech domácností. V uruguayských ulicích běžně narazíte na domorodce usrkávající maté takříkajíc za pochodu, přičemž do nápoje podle potřeby dolévají horkou vodu z nezbytné termosky.

Společenský význam maté je v latinskoamerických kulturách obrovský. Nápoj je od nepaměti součástí každodenního života, podobně jako káva v Evropě a Severní Americe nebo zelený čaj v Asii. Na kávu s přáteli můžete zajít do kavárny, pití maté je ale spíš komunitní záležitostí. Společné popíjení jednou slámkou ze stejné tykve je symbolem pevného přátelství.

V mnoha původních jihoamerických kulturách je maté nazýváno nápojem bohů a první evropští kolonizátoři ho označovali za zelené zlato indiánů. Podívejme se blíže na to, čím si nenápadná rostlina vysloužila svou skvělou pověst.

Yerba maté a naše zdraví

Stejně jako u kávy je nejlépe patrným účinkem nápoje příval energie, jasné myšlení a soustředění. 250ml odvaru obsahuje asi 85 mg kofeinu, což je o něco málo méně, než nalezneme ve stejném množství průměrně silné kávy. shutterstock_332625221Na rozdíl od ní ale maté nevyvolává nervozitu, nemá negativní vliv na kvalitu spánku a nezpůsobuje překyselení organismu. Uživatelé popisují stav jako jemný, čistý a klidný, maté navíc není tak návykové jako káva.

Kromě kofeinu obsahuje yerba maté také dvě další příbuzné chemické látky – teobromine a teofylin. Kombinace těchto tří alkaloidů má jedinečné, mírně povzbuzující účinky, a ke zlepšení fyzické kondice ji proto užívají někteří sportovci. Pomáhá také osobám trpícím tělesnou i duševní únavou.

Maté je ale mnohem víc než další energetický nápoj. Je velmi výživné a indiáni tvrdí, že člověk dokáže přežít prakticky pouze z látek v něm obsažených. Je nabité vitamíny, minerály a fytonutrienty, mezi které řadíme například taniny, flavonoly, polyfenoly a aminokyseliny.

(…)

Zajímá vás více? Mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v červencovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vyšly v pátek 30. června!fcb-banner-7-2017objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.