Jakmile ucítím vůni šeříku, zavírám oči a dlouze vdechují každý kousek té nádherné omamné vůně. Máte to taky tak? V tom případě máme pro vás dobrou zprávu. Přesněji tedy – několik dobrých zpráv. Uchovejte si tu báječnou vůni na „horší časy“.

Šeřík obecný (Syringa vulgaris) je opadavý keř s nepřehlédnutelnými květy a velmi silnou vůní. Dorůstá výšky až sedm metrů. Květy mohou být bílé až tmavomodré, všechny jsou však nepřekonatelně krásné. Věděli jste, že šeřík se hojně využívá jako surovina při výrobě parfémů?

Léčebné využití

Ač patří šeřík mezi okrasné dřeviny, v minulosti se hojně využíval i pro léčebné účely. Pokud si z šeříku připravíte čaj, pomůže vám od bolestí hlavy, eliminuje migrény, dokáže zklidnit rozbouřený žaludek a urychluje metabolismus. V minulosti se rovně užívat jako účinný lék při bolestech v krku či zduřelých mandlích. Chcete-li ho využít pro tento účel, pak si připravte nálev a tím pak pravidelně třikrát až pětkrát denně kloktejte. Své uplatnění najde i v léčbě revmatismu nebo záchvatech dny. Zde pomůže nejen jeho vnitřní užívání, ale rovněž zevní obklady na postižená místa.

Připravte si čaj

Hrst šeříkových květů (čerstvých či sušených) zalijte čtvrt litrem vroucí vody. Nechejte až půl hodiny louhovat. Pak sceďte, můžete zlehka dochutit medem a popíjejte. Máte-li chuť na voňavý osvěžující nápoj, pak můžete nechat zcela zchladnout, přidat led a kolečko citrónu. Vykouzlíte tak báječné povzbuzující pití.

Přírodní antidepresivum

Vůně šeříku uklidňuje a působí pozitivně na psychiku. Pokud si i vůni chcete uchovat na hodně dlouho, nasbírejte šeřík a napěchujte jej do uzavíratelné sklenice. Až po okraj zalijte neutrálním za studena lisovaným olejem (ideálně mandlový). Květy nesmí vyčnívat, olej by měl sahat cca půl až jeden centimetry nad ně. V opačném případě by mohlo dojít k plesnivění. Sklenici důkladně uzavřete a postavte na okenní parapet. Za občasného protřepání zde nechte čtyři až šest týdnů. Po této době olej přepasírujte, květy vymačkejte a olej uložte na tmavé místo, nejlépe s teplotou okolo patnácti stupňů Celsia. Můžete používat nejen na mazání obličeje i celého těla, ale také třeba do voňavých dezertů.


TIP: Mnohem více informací, které musíte znát, najdete v každém čísle Bylinek. Aktuálně s krásným dárkem pro předplatitele, více zde.

Tel.: +420 225 985 225

Květnové Bylinky revue voní jarem

Vyšly květnové Bylinky, žádejte v prodejnách tisku od pátku 27. 4. 2018
Získejte dárek lahodný bylinkový čaj Jarní vánek, se kterým krásně zaženete jarní únavu. Případně můžete zvolit jiný atraktivní dárek, legální semínko konopí! Neváhejte, dárky jen do vyprodání zásob, objednejte ještě dnes!