Ukázka z květnových Bylinek: Vyrobte si přípravky proti chorobám rostlin

Při pěstování rostlin bychom neměli zapomínat na tradice našich předků a jejich osvědčené metody. Mezi ně patří i výroba nejrůznějších odvarů, nálevů, výluhů a extraktů z bylin, díky kterým budou vaše rostliny zdravé.

BUTTON-PREDPLATNEČlověk se při pěstování rostlin čas od času potýká s problémy, jimiž mohou být škůdci nebo choroby rostlin. Nabízí se nám volba ochrany za pomoci chemických přípravků. Její nevýhodou je však možný vznik rezistence a také výskyt reziduí v rostlinách, které pěstujeme pro spotřebu. Efektivním způsobem může být proto zálivka rostlinnými extrakty, odvary, nálevy a výluhy, které jsou šetrné k přírodě.

Extrakty patří k nejúčinnějšímu způsobu získávání látek obranného charakteru. br-5-2017-maketaMůžeme jimi dokonce i mořit osivo a sadbu.  K jejich výrobě používáme sušené rostliny, které macerujeme například v alkoholu.

Další velice používaný způsob je příprava kvasných vodných výluhů, kdy jeden kilogram bylin necháme kvasit v deseti litrech vody. Můžeme vytvořit kvasící výluh, který necháme kvasit dva až tři týdny, nebo kvasící výluh, kdy rostliny necháme kvasit pět dní na slunci a poté přefiltrujeme.

Další možností je příprava odvaru. Na rozdíl od rostlinných výluhů odvar prochází varným procesem.

Poslední možností je příprava nálevu, kdy čerstvé či sušené rostliny máčíme v horké vodě a luhujeme nejméně jeden den.  Nálev používáme ihned, než dojde ke kvasnému procesu.

Jak předejít plesnivění jahod?

Častým problémem u pěstované zeleniny a také jahod bývá například plíseň šedá (Botrytis cinerea). Projevuje se měkkými, vodnatými tmavými skvrnami, které hnědnou a jelikož se jedná o houbovou chorobu, pokrývají se šedým povlakem plodnic.shutterstock_164743265

Proti plísni šedé nebo padlí můžeme použít extrakt z oddenku puškvorce obecného (Acorus calamus). Puškvorec je mokřadní až vodní rostlina. Sbíráme jej tedy u stojatých či pomalu tekoucích vod. Na výrobu extraktu budeme potřebovat 500 gramů rozemletého puškvorcového oddenku, který smícháme s dvěma a půl až třemi litry vody. Poté necháme dva dny macerovat, a když si vzpomeneme, promícháme. Za dva dny slijeme přes plátno. Pro postřik mícháme pěti až desetiprocentní roztok. Postřik také výborně funguje proti savým škůdcům.

(…)

Text: Simona Albrechtová

Zajímá vás více? Celý text a mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v květnovém vydání Bylinky revue a speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 28. dubna!

fb-banner-2-0517objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.