Výroba domácí kosmetiky: Čekanka obecná

BR-10-2017-MAKETABylinky revue 10
Termín vydání: pátek 29. 10. 2017
Žádejte v prodejnách tiskuPredplatne
Tel.: +420 225 985 225
(všední dny 08:00 – 18:00)

Čekanka obecná (Cichorium intybus) není bylinka hojně využívaná pro kosmetické účely, ale věřím, že vás její účinky mile překvapí. Využití má totiž trochu odlišné od rostlin, o kterých jsme psali doposud.

Čekanka je vytrvalá bylina, kterou na první pohled poznáme podle krásných květů jemné modré barvy.

Může dorůst až do výšky jednoho metru, přičemž lodyha je hranatá, s podlouhlými, nedělenými a celkem nevýraznými kopinatými listy, přičemž při zemi jsou výraznější a připomínají listy pampelišky.

Květy jsou blankytně modré, mají dvouřadový zákrov a jazykovou korunu. Bylina má výrazný vřetenovitý kořen, jenž obsahuje velké množství inulinu, dále glykosid intybin, pryskyřice, třísloviny, slizy, minerální látky, cholin, terpenové hořčiny a další látky.

Sběr

Z čekanky se pro kosmetické účely (a shutterstock_94018021nejen pro ně) sbírá od září kořen (zřídka se používají květy, které se sbírají v červnu až červenci). Kořen se používá jak čerstvý, tak sušený. Sušíme ho při teplotě do 40°C a skladujeme nejlépe ve sklenicích s přiléhavým víčkem a hlavně v temnu.

Použití

Čekanka se používá k čištění pleti, ve vlasové kosmetice a jako podpora léčby bolavých kloubů a dny. Čerstvý nastrouhaný kořen má výborné čisticí a hydratační účinky. V podobě tinktury či nálevu je vhodná k oplachům vlasů. Čerstvá šťáva z kořene podporuje jejich růst.

Připravte si doma:

Tinkturu pro vnější použití

Do čisté skleničky nasypeme nadrcený čerstvý kořen, který zcela zalijeme alespoň 40% lihem. Necháme v temnu na teplém místě macerovat za občasného protřepání po dobu alespoň deseti dní. Následně tinkturu přefiltrujeme přes jemné plátno a uskladníme v chladu a temnu. Tinkturu můžeme používat samotnou, ale s ohledem na obsah alkoholu, který pokožku vysušuje, je lepší ji zakomponovat do dalších produktů.

(…)

Text: Michaela Suchá

Zajímá vás více? Celý tento text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v říjnovém vydání Bylinky revue, které vychází ve středu 27. září!fb_banner_BR10

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.