Léto a letní dovolená s sebou mnohdy přináší drobné zdravotní obtíže. Jak rychle a účinně vyléčit průjem, zvracení, úžeh či spálení od slunce? Podívejte se na stručný přehled první pomoci.

Průjem
Stačí se na dovolené trošku napít místní vody nebo v ní omýt ovoce a problém je na světě. Zabalte si proto preventivně s sebou čaj z ostružiníku, borůvčí, řepíku a dubu. Teplý čaj z ostružiníku či borůvčí pomůže vytvořit ochrannou membránu a ochrání tak střevo před podrážděním bakteriálními jedy. Pomáhají i samotné borůvky – tedy plody. Řepík pomůže zklidnit podrážděné střevo a povzbudí činnost žaludku a žlučníku. A dub obsahuje třísloviny, které působí protibakteriálně a protizánětlivě. Tento čaj je nejvhodnější pít studený.

Domácí léčba průjmu
Velkým nebezpečím silného průjmu je přílišná ztráta tekutin (dehydratace), a to zejména u malých dětí a starých lidí. Dbejte proto na dostatečný příjem tekutin, aby se co nejrychleji vyrovnala ztráta, a okamžitě nasaďte dietu. Při akutních průjmech se omezte pouze na suché bílé pečivo. Celozrnné pečivo dráždí střevo. Na jakékoli odchýlení od diety tělo reaguje křečemi, bolestí a opět řídkou stolicí.
Pokud se chuť na jídlo již vrací, začněte nejprve s lehkou zeleninovou polévkou, bílou rýží s mrkví, jablečným kompotem bez cukru, borůvkovým kompotem nebo pyré. Živočišné uhlí, které se dá koupit v každé lékárně, účinkuje vsakováním tekutiny ze střeva a zastavuje průjem a bolesti.
Další možností je smíchat na špičku nože rozemletého prášku z mochny nátržníku s nastrouhaným jablkem a užívat několikrát denně. Tento recept je vhodný pro děti od tří let. Rýžová voda je vhodný nápoj pro nemocné s průjmy. Vrchovatou lžíci rýže vařte tři hodiny v jednom litru vody. Do nápoje můžete přidat i trochu citrónové šťávy.

Obklad při průjmu
Dáme 15 g mochny husí do ½ l vody, 5 minut vaříme, 5 minut louhujeme a poté scedíme. Horké obklady mírní křečovité bolesti břicha.

Další cestovní obtíže:
Cestovní nevolnost
Jednoznačně nejlepším lékem je na tyto potíže zázvor. Při léčbě nevolností spojených právě s kinetózou, je velmi úspěšný. Působí prakticky hned a nemá žádné vedlejší účinky. Skvělý je na tyto potíže však také hořčík. Můžete vyzkoušet z přírodních zdrojů (mák, lískové ořechy, ovesné vločky), tak i jako potravinový doplněk. Vitamin B6 pak pomáhá zmírňovat pocity na zvracení. Z bylinných prostředků je pak možné sáhnout ještě po mátě peprné – pijte mátový čaj, dejte si na lžičku pár kapek mátového oleje nebo vdechujte její vůni z kapesníku.

Zvracení
Pokud sníte něco, co vám úplně tak nesedne, nemusí váš žaludek snést zrovna bez problémů. Pokud se stane a udělá se vám špatně, případně zvracíte, pak si nasaďte 24 hodinovou čajovou dietu. Pomůže heřmánkový nebo mátový čaj. Poté postupně zařazuje do jídelníčku mrkev, rýži, banány, bílý jogurt a později i lehké maso (vařené, dušené, nekořeněné).

Poranění o mořského ježka
Poranění je bolestivé a nebezpečná může být sekundární infekce. Tedy ta, která může vést ke kožní alergii. Co se týče vytahování bodlin – místo vydezinfikujte lihem a bodliny opatrně vytahujte pinzetou. Pokud jdou bodlinky špatně vytahovat, aplikujte na ně citrónovou šťávu. Ta pomůže ostny uvolnit.

Úpal, úžeh
Úpal je celkové přehřátí organismu z horka a úžeh je přehřátí přímo ze sluníčka. Léčba je velmi podobná. Vhodný je nějaký iontový nápoj nebo slaná voda (podávané po lžičkách). Rozhodně se vyvarujte nápojů obsahujících kofein, které ještě podporují dehydrataci organismu. Z přírodní léčby je pak skvělý meduňkový a mátový čaj.

Spálení od slunce
Spálení se projevuje červenou kůží, které se později může začít i loupat. Jednoznačně nejlepším lékem je bílý jogurt nebo tvaroh. Obojí dokáže odebrat z kůže horkost a zklidnit ji. Podobnou službu vykoná i vyluhovaný sáček černého či zeleného čaje. Do večerní koupele si pak přidejte hrst drcených ovesných vloček, šálek mléka a lžíci medu. Taková koupel kůži krásně zhojí. A pokud potřebujete popálená místa rychle zchladit, sáhněte po aloe vera nebo obyčejné salátové okurce. Využít k tomuto účelu můžete i obyčejné rajče. Na spálený obličej je pak nejúčinnější mastný pleťový krém s rozmačkanými jahodami. Naneste jej jako masku a poté smyjte.