Ať se podíváme, kam chceme, všude kolem nás je to samá detoxikace a čistění těla. V internetových článcích, na prvních stránkách časopisů a jsou toho plná diskuzní fóra. Přičemž každý má tu svoji „správnou“ teorii, jak tělo nejlépe očistit. Abychom předešli nejasnostem, zeptali jsme se expertky na výživu a naší spolupracovnice, Evy Hájkové. Jak to s tím čistěním těla tedy vlastně je?

1/ Co je to vlastně detoxikace a proč se o ní v posledních letech tolik mluví? 

Detoxikace je zcela přirozený proces, který probíhá neustále, kdy se tělo zbavuje všech nepotřebných látek, včetně těch tělu toxických. Detoxikace, která se v dnešní době tak propaguje, není tedy nic nového a spíše se tedy jedná o cílené podpoření detoxikačních mechanismů těla. Představte si například ucpaný odpad v kuchyňském dřezu. Používáme ho, ale pokud ho sem tam nepročistíme, po nějaké době se nám odpad ucpe a máme problém. A tohle přesně se děje i v našich detoxikačních orgánech, kdy pěkným příkladem je například naše zanesené střevo. Proto bychom měli denně tělu pomáhat s detoxikací tak abychom se zanášeli co možná nejméně.

2/ Kdo by ji měl určitě podstoupit a pro koho naopak vhodná není?

Jak jsme již vysvětlila – detoxikujeme všichni a to neustále – dýcháním, pocením, vylučováním. Pokud se ale jedná o cílenou detoxikaci, kdy opravdu podpoříme naše detoxikační orgány k vyšším výkonům, pročišťujeme je, tak jako ten ucpaný dřez, pak jsou obecně kontraindikací těhotné a kojící ženy a v některých případech malé děti. Záleží na intenzitě detoxikace. Půsty o destilované vodě jsou jedním z nejsilnějších čištění.

3/ Jak bychom tedy měli správně čistit tělo?

Lehčí podporou detoxikačních procesů jsou:
* Konzumace tmavě zelené listové zeleniny.
* Zvýšený příjem tekutin, krom filtrované vody také zeleninovo-ovocných
smoothie a zeleninovo-ovocných džusů.
* Detoxikační koupele například v Epsomské soli.
* Pravidelný pohyb, kdy se lehce potíme.
* Pobyt v sauně.
* Přerušované půsty anebo půsty o destilované vodě.

Mgr. Eva Hájková, MPH, MBA je specialistkou v preventivní, funkční
medicíně a výživě, spoluzakladatelkou Institutu funkční medicíny a
výživy a autorkou knihy Hravě o živé stravě. Více na www.evahajkova.com


 Jarní akce * nižší cena * předplatné Bylinek s 2 dárky

Telefon: 226 254 347