Na podpoře imunity je potřeba pracovat celý rok, nejen v zimě. To, že nás v létě trápí viróza a nachlazení, může být i důsledkem špatně léčené virózy v minulém období. Jejich přecházení vede k oslabování imunitního systému i k recidivě. Předejít těmto zdravotním lapáliím nám pomůže vitamín C.

BUTTON-PREDPLATNE„Běžným příjmem vitamínu C z potravy má organismus omezenou schopnost vstřebat celou dávku přes střevní stěnu,“ vysvětluje MUDr. Martina Čapková. „Je-li potřeba významněji podpořit detoxikační schopnost organismu, tvorbu syntézu žlučových kyselin, zlepšit vstřebávání železa z trávicího traktu, zvýšit syntézu kolagenu a nastartovat imunitu jedince, je vhodné podat vitamín C ve vyšší dávce infuzní formou,“ dodává.

Není vitamín jako vitamín

Běžná dávka vitamínu C, který získáme z potravy, stačí zdravému jedinci. „Větší účinnost je prokázána infuzním podáním, protože je tak možné dosáhnout vyšší hladiny vitamínu C v krvi. BR-10-2016-MAKETATuto terapeutickou hladinu není možné dosáhnout perorálním podáním vitamínu C ani v maximálních dávkách,“ upozorňuje MUDr. Čapková a dodává, že „ošetření vitamínem C se používá především u pacientů se sníženou imunitou, po těžkých infekcích, po chemoterapiích nebo jako prevence virových a bakteriálních onemocnění u rizikových osob.“

Se zvyšováním dávky vitamínu C v potravě postupně dochází k nasycení transportních kapacit a dalším zvyšováním perorální dávky už absorpce nenarůstá. Při podání dávky 200 miligramů se vstřebá 100 procent podaného množství vitamínu C, z dávky 1 000 mg méně než 50 procent.

Vědecky dokázáno

Aktuální vědecké poznatky ukazují, že při výrazně vyšších plazmatických koncentracích vitamínu C (desetinásobek až stonásobek běžné plazmatické koncentrace), kterých lze dosáhnout pouze infuzí, se začne projevovat příznivý podpůrný efekt vitamínu C.

shutterstock_466356824Významný efekt je zaznamenán u onemocnění jako snížená imunita, infekční onemocnění chronického i akutního charakteru, kardiovaskulární choroby, ateroskleróza, hypertenze, deprese, demence, autoimunitní onemocnění, zvýšený cholesterol, hormonální nerovnováha, degenerativní onemocnění kloubů, osteoporóza, nádorové onemocnění, stavy po chemoterapiích a ozařování. Vysoké dávky vitamínu C se využívají i ve sportovním lékařství, kdy díky zvýšenému výkonu organismu je zvýšena poptávka tkání po vitamínu C v rámci zachování optimálně fungujících fyziologických funkcí.

(…)

Zajímá vás více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, rad a tipů najdete v říjnovém vydání Bylinky revue a speciálu Vlasy, které jsou k dostání od 23. září!

FCB-BANNER-10-2016Magazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.