trezalkovy-olej-4Video návod: Proč a jak si doma vyrobit třezalkový olej?

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) – Je jednou z nejvýznamějších bylin lidového léčitelství. Její léčivá síla sahá až do starého Řecka. Pomáhá při nespavosti, problémech s usínáním, při pocitech úzkosti, při nadměrném stresu, žaludečních neurózách a dokonce při léčbě lehčí deprese. Srovnává hormonální hladiny v období klimakteria. Třezalkový olej je vhodný po štípnutí hmyzem – mírní nepříjemné následky bodnutí. Je jedním z nejlepších přírodních prostředků při bolestech zad. Ovšem pozor – požití třezalky způsobuje citlivost na sluneční záření. Mohlo by vyvolat podráždění pokožky. Stejně tak bychom se jí měli vyhnout v případě užívání antikoncepce. Údajně snižuje její účinnost.

Co jste (možná) nevěděli

Třezalku s jistotou poznáme podle malých zářivých žlutých kvítků, na kterých jsou černé tečky. Ty však nemá pouze pro okrasu. Jde o silně barvící hypericin, tedy hlavní léčivou složku byliny. Zkuste kvítek jemně rozemnout mezi prsty – zbarví nám je do červena. Hypericin umí zevně hojit poraněnou kůži, vnitřně má pak pozitivní účinky na psychiku – odplavuje stres a sklíčenost.


Vyrobte si:

trezalkovy-olej1Recept: Třezalkový olej

150 g čerstvé třezalkové natě s rozvitými květy rozřežeme a lehce podrtíme, vložíme do bezbarvé průhledné skleněné lahve a zalijeme 0,5 l olivového oleje. Láhev necháme 3–5 dní neuzavřenou. Pak ji uzavřeme a na zhruba šest týdnů umístíme do tepla, nejlépe za okno či jiné místo s dostatkem slunečního záření. Že je olej „hotový“ poznáme tak, že získá jasně červenou až krásně rubínovou barvu. Poté obsah lahve přecedíme do jiné skleněné nádoby a řádně uzavřeme. (Užívá se 1–3x denně 1 čajová lžička).

Recept: Třezalková tinktura

Jeden díl květů natrhaných za slunečného dne naplníme do zavařovací sklenice a zalijeme devíti díly 38–40% lihoviny. Láhev dobře uzavřeme a postavíme na 14 dnů na slunce nebo na teplé místo – ideální je okenní parapet. Tinktura se během této doby zbarví do červena a my ji poté přefiltrujeme přes tenké plátno, následně vylisujeme usazeninu a tinkturu uschováme v chladu a temnu.

Bylinky revue provoní váš domov, nenechte si je ujít

Bylinky revueBylinky revue 7
Termín vydání: pátek 30. 6. 2017
Žádejte v prodejnách tisku
Predplatne
Tel.: +420 225 985 225
(všední dny 08:00 – 18:00)

video-trezalka