Video návod: Ostružiníkový čaj při cukrovce

Ostružiník křovitý

(Rubus fruticosus)

Rostlina je známá především díky svým lahodným černým plodům. Málo se však ví o jejích léčivých účincích. Či o tom, že pro léčbu je možné využívat také listy rostliny. Pokud nemáme možnost sázet ostružiník na zahradě, pak je možnost nalézt jej i volně v přírodě. Zaměřte se především na lesní křoviny, kamenité stráně a podobně hůře přístupná místa. Právě ta jsou pro ostružiník vhodným domovem.

Bylinky 8Bylinky revue 8
Termín vydání: pátek 28. 7. 2017
Žádejte v prodejnách tiskuPredplatne
Tel.: +420 225 985 225
(všední dny 08:00 – 18:00)

Zlepší zdravotní stav při cukrovce

Listy jsou zdrojem tříslovin, organických kyselin i vitamínu C. Obsahují však i flavonoidy, inosit či pektin. Bývají součástí směsí, které se připravují na míru pro cukrovkáře. Mohou se však užívat i samostatně, značně zlepšují zdravotní stav, jelikož regulují hladinu krevního cukru. Kromě toho pomáhají při průjmech, zánětech močových cest, zánětech dásní i při bolestech v krku. Zastavují krvácení a čistí trávicí trakt. Pokud se rozhodneme nasušit si je do zásoby, pak je nutné postupovat opatrně. Sušíme v tenké vrstvě na stinném a vzdušném místě. Správně usušený list by si měl zanechat přirozenou zelenou barvu.

Plody v sobě ukrývají vysoký obsah vitamínu C a tanin. Konzumují se ideálně čerstvé, ale je vhodné z nich připravit marmelády, ovocné víno či kompot. Počítejte však s tím, že jakákoli tepelná úprava výrazně snižuje obsah vitamínu C.

Vyrobte si: Ostružiníkový čaj

Přísady:
Několik čerstvých listů ostružiníku
250 ml vody

Příprava:
Lístky vložíme do hrníčku a zalijeme je vroucí vodou. Necháme 10 – 15 minut louhovat. Poté scedíme a můžeme začít popíjet.

Vyzkoušejte: Macerace ostružiníkových listů

Jak na to? Listy ostružiníku nasbíráme a ihned lehce rozmačkáme válečkem na nudle. Listy pokropíme trochou vody a pak zavěsíme do utěrky na nějaké teplé místo, aby uschly.

Obklad z ostružiníku

Jak na to? 100 g čerstvě rozmačkaných listů zředíme trochou vody a tři hodiny necháme odstát. V tenké vrstvě nanášíme na postižené místo.

Video návod, ostružiníkový čaj při cukrovce:

ostruzinik