Video návod: Kopřivový sirup

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Bylina je velice oblíbená v lidovém léčitelství. Používá se jako močopudný, protikrvácivý, protirevmatický a protizánětlivý prostředek. Stejně tak má ale výborné výsledky u chudokrevnosti či u kojících maminek, kde zvyšuje tvorbu mateřského mléka. Lze ji použít jako podpůrné léčivo při cukrovce a proti jaterním a žlučníkovým onemocněním.

Bylinky 8Bylinky revue 8
Termín vydání: pátek 28. 7. 2017
Žádejte v prodejnách tiskuPredplatne
Tel.: +420 225 985 225
(všední dny 08:00 – 18:00)


Důsledně čistí tělo

Mladé kopřivy jsou vhodné pro čistící kúru. A to díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů. Má například vysoký obsah vitamínu C (jeho obsah je dvakrát vyšší než v citrónu) a ten pomáhá zajistit, aby tělo železo, které se v kopřivě nachází, řádně absorbovalo. Také čistí tělo od kyseliny močové. Rovněž se užívá ke stimulaci krevního oběhu a pročištění organismu. Při artritidě, revmatismu, dně nebo ekzému. Je to naše nejlepší léčivá rostlina na pročištění krve a krvetvorbu. Co se týče obsahových látek, pak je velice důležitý i chlorofyl listů, který má protizánětlivý a hojivý účinek. Urychluje zcelování ran a regeneraci poškozené pokožky (popálení, poleptání, opaření). Kopřiva se však používá také zevně, hlavně při problémech s padajícími a nadměrně se mastícími vlasy.


Vyrobte si: Sirup z kopřiv připravený za studena

Přísady:
Dvouhrst nasbíraných kopřiv (případně jen mladých vrchních lístků)
500 g třtinového cukru
500 ml vody
1 citrón

Příprava: Kopřivy omyjeme pod tekoucí vodou a vložíme do vhodné nádoby. Citrón nakrájíme na kolečka a přidáme jej ke kopřivě. Vodu svaříme s třtinovým cukrem. Směsí pak zalijeme kopřivy s citrónem. Promícháme, pomačkáme a necháme 24 hodin odležet. Druhý den přecedíme přes plátno do čisté sklenice. Uchováváme v lednici a spotřebujeme co nejdříve.

Vyzkoušejte: Tinktura

Vykopaný oddenek očistíme ve vodě kartáčem, nadrobno pokrájíme a naplníme do láhve až po hrdlo. Zalijeme 30–40% pálenkou a necháme stát 14 dnů na teplém místě.

Oplach hlavy:

4–5 vrchovatých dvouhrstí čerstvé nebo sušené kopřivy dáme do 5 l studené vody a pomalu zahřejeme k varu. Necháme ještě 5 minut vyluhovat. Oplachujeme hlavu po každém umytí.