Bylinný čaj Angína

Pomáhá urychlit průběh angíny i viróz spojených s bolestmi v krku. Snižuje bolest v hrdle. Pro silnější účinek je možné čaj využít nejen k pití, ale i ke kloktání.

Zabijáci bakterií:button-objednejte

Jitrocel kopinatý (list) – rostlinné antibiotikum, jež likviduje bakterie a je vhodným doplňkem při angíně. Jitrocel umí a je výborný pro astmatiky. Pomáhá rovněž se zažívacími obtížemi. Semena jitrocele se používají ke snížení hladiny cukru v krvi.

Šalvěj lékařská (list) – díky svým dezinfekčním a protizánětlivým účinkům bude zároveň léčit krk, ale také dokonale vyčistí ústní dutinu. Rovněž hojí veškerá poranění, dokonce i záněty dásní. Je dobrým doplňkem i při nachlazení, kašli, rýmě či chřipce. Dokáže totiž podpořit naše tělo v boji proti nevítaným vetřelcům a onemocnění tak zkrátit na minimum._vyr_962angina

Sedmikráska chudobka (květ) – květy sedmikrásky jsou primárně využívány na čaj, jenž se pije při kašli a zahlenění dýchacích cest. Méně známá je její schopnost čistit krev, proto ji lze využít například ve spojení s kopřivou. Sedmikráska zmírní pro někoho nepříjemnou chuť kopřivy.

Růže šípková (květ) – bílé či růžové kvítky obsahují v okvětních plátcích zejména směs aromatických silic. Mají protizánětlivý a protirevmatický účinek a starají se o zdravá střeva. Pomoci mohou s respiračním onemocněním, při bolestech v krku i při úporném kašli. Vyplatí se nasadit je zejména po dobrání antibiotik, kdy pomáhají upravit střevní mikroflóru. Dále léčí průjem, upravují menstruaci a posilují játra a nervy. Růžové květy jsou též jedním z nejsilnějších přírodních antidepresiv.

Příprava čajové směsi:

Čajovou lžičku směsi vložte do hrnku, přelijte vroucí vodou a nechte cca deset minut louhovat (možno nechat po celou dobu pití). Dále lze přidávat směs do libovolného jídla, ideálně takového, které poté projde tepelnou úpravou. Používejte v jakémkoli množství dle chuti a potřeby, lze využívat přímo k léčbě nebo jen preventivně.

Tip Bylinky revue: Připravte si jitrocelový sirup
Přísady:
• 200 g čerstvých omytých listů jitrocele
• 1 litr vody
• 2 větší citróny bez jadérek na plátky (nebo lžíce kyseliny citrónové)
• 1–1,5 kg cukru

Příprava: Jitrocelové listy nařežeme na menší kousky, vložíme do hrnce, přidáme citrón a zalijeme horkou vodou. Hrnec přiklopíme a necháme čtyřiadvacet hodin louhovat. Druhý den výluh přecedíme přes jemné plátno, vrátíme do hrnce, přidáme cukr a znovu přivedeme k varu. Mícháme, dokud se všechen cukr nerozpustí, a vaříme, dokud sirup nezačne houstnout. Ještě horký nalijeme do sklenic, dobře uzavřeme a necháme obrácený dnem vzhůru až do vychladnutí.