Kožené boty, kabelky a pásky byly vždy značkou luxusu. V době, kdy ale spoustu věcí přehodnocujeme, se objevují na trhu alternativy kůže rostlinného původu.

BUTTON-PREDPLATNEI jedna známá Španělka, která se věnovala čistě jen prodeji kožených výrobků, se přeorientovala na kůži rostlinnou a objevila spoustu pozitiv. Nyní používá materiál, který nahradí oblíbený artikl a zároveň ho lze vyrábět udržitelně a s pozitivním dopadem na lidskou pracovní sílu i životní prostředí. Pustila se do výroby kabelek, tašek a bot z ananasových listů.

Listy ananasovníku jsou silné a kvalitní, což z nich činí výbornou alternativu kůže. Na plantážích zůstávají často opomenuty jako vedlejší, téměř odpadní produkt. VEGE ŽIVOTCarmen Hijosa zaregistrovala potenciál těchto ananasových listů, když žila na Filipínách a začala s průzkumem. A ke kůži, se kterou se proslavila v Irsku mezi lety 1978 a 1993, se už se nevrátila.

Díky znalosti odvětví se rozhodla najít vyzkoušet přístup, který by uspokojil světové potřeby bez použití tradiční kůže.
„Moje předchozí práce spočívala v navrhování a výrobě koženého zboží, což mi dalo nahlédnout do problémů ekologie, z čehož jsem zjistila, že živočišná kůže není pro mě to pravé ořechové. Díky času strávenému na Filipínách a práci s tkalci a výzkumnými pracovníky jsem začala chápat podstatu původních přírodních vláken,“ vysvětluje Carmen Hijosa, proč založila společnost Ananas Anam Ltd (ananas-anam.com).

„Naší vizí je vytvoření textilií a textilních materiálů, které v celém výrobním cyklu využívají procesy, jež podporují blahobyt planety a lidí. Naší inspirací je přístup cradle to cradle, který podporuje ekologické, inteligentní a inovativní návrhy v rámci dnešního ekonomického prostředí.“

Jak celý proces probíhá?

Listy ananasovníku se zbavují vláken, čemuž se říká dekortikace. Ideální je provádět tuto činnost přímo v oblasti pěstování, což vytváří pracovní místa a pomáhá místním obyvatelům. Zbylý rostlinný materiál může být použit jako organické hnojivo a vrátit se do půdy, kam patří. Pinatex z ananasových listů je netkaná textilie.Основные RGB Vyrábí se ve velkých rolích a v různých tloušťkách. Velmi snadno se barví, je lehká, měkká, prodyšná a tvárná. K výrobě vlákna není třeba další voda, hnojiva nebo pesticidy.

Tato takzvaná „nová kůže“ využívá už existující odpad, takže náklady na výrobu jsou nízké. Listy se po sklizni odkorní, vzniknou vlákna a biomasa, jíž se můžou hnojit ananasové plantáže. Takto odkorněná vlákna projdou procesem, během něhož se zbaví gumy a z rozmělněného materiálu se vyrobí netkaná textilie.

Látku lze pak využít na výrobu oděvů, bot, ale i čalounění. Například prototypy bot vyrobených z ananasové textilie vyrobily značky Puma a Camper, k vidění bylo i sedadlo do auta či kabelky, tašky, klobouky apod.

V přírodě neexistuje odpad ve smyslu nepoužitelné hmoty. Vše lze zpracovat. Tento nápad s ananasovými listy dokazuje, že bezodpadový princip může skutečně fungovat a také funguje.

Veganské boty

Ale nejenom z ananasových listů lze pořídit boty, tašky či peněženky. Internetový obchod u nás v Česku nabízí třeba veganské boty. shutterstock_88865785Obuv je poddajná a po nějaké době nošení se přizpůsobí noze. V Praze ji prezentuje Wills London, což je mladá londýnská značka vyrábějící městskou obuv a doplňky s čistým designem, navíc šije v Portugalsku bez vykořisťování zvířat ani lidí. Kromě obuvi nabízí i již zmíněné doplňky. Prodej zprostředkovává Eliška L. Prunarová, která nám zodpověděla pár otázek.

Co rozhodlo o tom, že se vaše firma zaměřila na prodej veganských bot a doplňků?

shutterstock_276057389Když jsem se sama stala vegetariánkou a potřebovala si koupit boty, začala jsem pátrat po tom, jaké existují možnosti. Nechtěla jsem ale slevovat ze svých estetických a funkčních nároků na obuv obecně. Byla jsem zvyklá nosit kvalitní kožené boty a nechtěla jsem se spokojit s koženkou. Narazila jsem nejprve na firmu Wills London, objednala si od nich boty a byla jsem nadšená. Proto jsem se rozhodla přivézt jejich výrobky do ČR, protože na českém trhu mi tohle zkrátka chybělo – a věřila jsem, že snad nejen mně.

(…)

Text: Lucie Sinková

Zajímá vás více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, rad a tipů najdete ve speciálu VEGE život, které vyšlo 23. září!

Layout 1