PŘÍŠTÍ ČÍSLO: Od začátku předloňského roku vás pravidelně seznamujeme s léčivými účinky pravděpodobně nejkontroverznější byliny současnosti – konopí (Cannabis). V minulém díle jsme se zabývali artritidou a v tomto vydání se budeme věnovat závažnému onemocnění, na jehož léčbu či alespoň zvládání symptomů se konopí využívá již od osmdesátých let minulého století.

BUTTON-PREDPLATNENa světě najdeme jen málo zdravotních problémů, které by se na celkovém zdraví a kvalitě života podepisovaly tak zásadně, jako je tomu v případě HIV/AIDS. Konopí přitom představuje v posledních desetiletích stále častější léčebnou volbu pacientů, kteří trpí mnoha devastujícími příznaky této nemoci.

Podle údajů Národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS zemřelo v České republice od roku 1985, kdy se statistika sleduje, 316 nakažených a více než 2 000 jich zde s touto chorobou žije.br-2-2017-maketa

Podle průzkumů ve Spojených státech a v Kanadě užívá v dnešní době téměř jeden ze tří pacientů s HIV/AIDS konopí jako úlevu od bolesti a nevolnosti, proti ztrátě chuti k jídlu a kachexii (chřadnutí, slabost a hubnutí). Vezmeme-li v potaz společenské stigma s AIDS spojené, není překvapující, že pacienti mají často i deprese a trpí úzkostnými stavy, proti nimž může konopí také působit.

Definice nemoci a konvenční léčba

HIV neboli lidský virus imunitní nedostatečnosti je onemocnění, které postihuje imunitní systém člověka tím, že zabíjí obranné bílé krvinky. Následného kolapsu imunitního systému pak využívají původci nebezpečných infekčních onemocnění a vznikají tzv. oportunní infekce. Mezi ně patří například meningitida, zápal plic, encefalitida, tuberkulóza, chronický průjem nebo různé formy rakoviny. HIV může způsobovat AIDS neboli syndrom získané imunitní nedostatečnosti, který je definován výskytem dalších infekčních onemocnění a přítomností nízkého počtu CD4+ lymfocytů.shutterstock_63715633

Primárním způsobem léčby HIV/AIDS je vysoce aktivní retrovirální léčba (HAART), což je kombinace syntetických léků, které zpomalují průběh nemoci. Je také možné předepisovat léčiva proti oportunním infekcím, proti příznakům spojeným s AIDS a proti vedlejším účinkům dalších předepsaných léčiv, jelikož mnohé léky mají vážné vedlejší účinky, mezi něž patří neuropatická bolest, nevolnost a ztráta tělesné hmotnosti. Často tak dochází k ohrožení zdraví pacienta a na jejich potlačení je zapotřebí nasadit jiné léky, čímž se roztáčí nebezpečná spirála.

Jeden příklad za všechny: Léčiva běžně předepisovaná při ztrátě hmotnosti způsobené AIDS obsahují často účinnou látku megestrol acetát, jež působí proti kachexii. Mezi vážné vedlejší účinky tohoto léku patří vysoký krevní tlak, diabetes, zánět cév, městnavá srdeční slabost, záchvaty a zápal plic.

Jak se žije s HIV

Daniel je pacient trpící AIDS, který nám popsal únavný a frustrující proces vyrovnávání účinků různých léčiv. „Kachexie v kombinaci s dalšími příznaky HIV mě zcela vyčerpala a zoufale jsem hledal nějaký způsob úlevy,“ vysvětluje. „Trpěl jsem silnou nevolností, chronickým vyčerpáním a fyzickou slabostí, neurologickými problémy, trvalou úzkostí a úplnou ztrátou chuti k jídlu.shutterstock_543209812 Bylo mi tak zle, že jsem nemohl ani užívat tablety, na kterých byla založena celá moje léčba. Přes veškerou snahu jsem je nebyl schopen pravidelně polykat. A i když se mi podařilo tabletu spolknout, většinou jsem ji zase vyzvracel.“

Přibližně třetina pacientů s HIV/AIDS pociťuje v důsledku retrovirální terapie silnou bolest. Mezi další časté reakce na léky proti AIDS patří například nevolnost, zvracení, nechutenství a hubnutí. Negativní vedlejší účinky mohou být tak vysilující, že pacienti někdy předčasně ukončí léčbu a vzdají se tak naděje na zlepšení zdravotního stavu, jen aby vedlejším účinkům unikli. Naproti tomu u pacientů, kteří během léčby užívají konopí, je více než třikrát vyšší šance, že budou v léčbě pokračovat. Tento propastný rozdíl má několik důvodů, o nichž budeme hovořit dále.

(…)

Zajímá vás více? Celý text a mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v únorovém vydání Bylinky revue a speciálu Afrodiziaka, které vycházejí v pátek 27. ledna!fb_banner-br0217

Magazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.