Ukázka z říjnových Bylinek, které vycházejí již tuto středu 27. září: Konopí XXXIV. díl – Rakovina

BR-10-2017-MAKETABylinky revue 10
Termín vydání: pátek 29. 10. 2017
Žádejte v prodejnách tiskuPredplatne
Tel.: +420 225 985 225
(všední dny 08:00 – 18:00)

Rakovina je souborné označení pro řadu nemocí, které jsou charakterizovány abnormálním růstem buněk. Maligní rakovinné buňky se pak dělí a šíří do okolních tkání, někdy velmi nebezpečným tempem. Mnoho typů rakoviny vede ke vzniku nádorů, což jsou vlastně pevné kusy tkáně.

České republice onemocní rakovinou každoročně přes 80 000 lidí a kolem 30 000 obyvatel každý rok na onkologické onemocnění zemře.

Na celém světě se pak ročně objevuje více než 14 milionů nových případů a 8 milionů pacientů umírá. V následujících dvaceti letech by navíc tato čísla měla podle Světové zdravotnické organizace stoupnout až o 70 procent.

Paliativní versus kurativní konopná léčba

Než se začneme bavit o konkrétním terapeutickém potenciálu konopí pro onkologické pacienty, je naprosto zásadní rozlišit dva základní pojmy, které se k léčbě nádorových onemocnění vztahují:

  • Paliativní (podpůrná) léčba se zaměřuje na potlačshutterstock_300670976ování projevů jak rakovinného onemocnění, tak vedlejších účinků konvenčních terapií (chemoterapie, ozařování, biologická léčba atd.). O tom, že konopí dokáže mírnit bolesti a nevolnost, povzbuzuje chuť k jídlu a zlepšuje spánek i náladu, dnes již takřka nikdo nepochybuje. V této oblasti byly provedeny stovky studií a lékařskou obcí jsou tyto účinky přijímány jako fakt – ostatně z toho důvodu je léčebné konopí pro onkologické pacienty legální i v České republice (viz např. internetové stránky Státní agentury pro konopí pro léčebné použití: www.sakl.cz).
  • Kurativní léčba oproti tomu znamená, že léčebný preparát má za úkol nikoli (jen) potlačit symptomy, ale především má samotnou nemoc vyléčit (z latinského cura – léčení). V tomto ohledu přijímá moderní medicína jako fakt, že kanabinoidy mají protirakovinné schopnosti, nicméně ty byly doposud prokázány pouze na zvířatech a buňkách, nikoli na lidech. Z toho důvodu „zatím“ naprostá většina lékařů nepřipouští, že by konopí dokázalo léčit nádorová onemocnění u lidí.

Zachránci jménem kanabinoidy

Jelikož paliativní účinky konopí v průběhu onkologických onemshutterstock_441710011ocnění jsou nepopiratelné a dnes je již takřka nikdo nezpochybňuje, budeme se na následujících řádcích více zabývat možným kurativním působením látek obsažených v této rostlině.

Podle amerického Národního ústavu pro výzkum rakoviny (NCI) ukázaly opakovaně studie na myších a krysách, že některé kanabinoidy obsažené v konopí mohou mírnit růst nádorů. Zabíjejí totiž rakovinné buňky a brání vývoji cév, které nádory potřebují k růstu.

Podle tohoto renomovaného ústavu pokusy na zvířatech odhalily, že na rozdíl od ozařování a chemoterapie dovedou kanabinoidy rakovinné buňky zabíjet, aniž by poškozovaly ty zdravé.

(…)

Zajímá vás více? Celý tento text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v říjnovém vydání Bylinky revue, které vychází ve středu 27. září!fb_banner_BR10

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.