Ukázka z prosincových Bylinek: Známé i neznámé jmelí

BR-12-2017-MAKETABylinky revue 12
Termín vydání: pátek 1. 12. 2017
Žádejte v prodejnách tiskuPredplatne

POZOR AKCE – zvýhodněné předplatné – platí jen do konce roku. Odešlete objednávku dnes a stíháte dodání před Vánoci.
ZDARMA: Kalendář 2018
ZDARMA: Zdravé recepty

Predplatne

Tel.: +420 225 985 225
(všední dny 08:00 – 18:00)

Setkáváme se s ním v průběhu vánočních svátků téměř na každém kroku. Rádi ho zavěšujeme do svých domů a považujeme ho odjakživa za symbol štěstí a vánoční pohody.

Řeč je samozřejmě o jmelí, které mnozí z nás vnímají spíše jako dekorační prvek, ale tato poloparazitická rostlina rostoucí na stromech má celou řadu léčivých látek, které určitě stojí za pozornost.

Jmelí bílé (Viscum album) se zřejmě nevydáte do volné přírody sbírat svépomocí, a když ano, budete muset nejspíše vylézt do koruny stromů, na kterých se tato stálezelená keřovitě rostoucí rostlina s bílými plody vyskytuje. Nejvíce se jí daří na topolech, ovocných stromech, dubech, ale setkat se s ní můžete také na jehličnanech. Z nich nejčastěji roste na borovicích a občas i na jedlích.

Sběr je nejvhodnější z pokácených stromů, ale v sušené podobě nebo v prášku seženete jmelí i v lékárně. Mezi laiky se dlouho traduje, že jmelí je jedovatá rostlina, což je samozřejmě pravda, ale i přesto se dá v malých dávkách užívat pro léčebné účely. Vzhledem k charakteru obtíží, na které se jmelí hodí, je třeba jeho užití vždy bezpodmínečně konzultovat s lékařem, který nám sdělí, zda je tato rostlina vůbec pro nás vhodná. Všeobecně ovšem platí, že užíváme jen malé dávky a navíc pouze krátkodobě.

Seznamte se se jmelím

Jak už bylo zmíněno, jmelí je stálezelená dřevina, která roste na větvích hostitelské dřeviny, z jejíchž cévních svazků tento poloparazit čerpá vodu s rozpuštěnými živinami. Do koruny dřeviny se dostane ve formě lepkavých bobulí, které roznáší ptáci. Jakmile se semínko dostane na dřevinu, vyklíčí a vznikne nová rostlina. shutterstock_314665943V publikacích o léčivých rostlinách se můžete setkat s různými názory, které se týkají sběru a užívání jmelí v léčitelství. Někteří autoři nedoporučují sběr na topolu, ačkoli jiní zase tvrdí, že je právě na této dřevině jmelí nejúčinnější. Vnitřně se užívají listy s krátkými stonky, bobule jsou jedovaté. Jmelí lze užívat vnitřně ve formě nálevu, prášku, ale nejúčinnější je ve formě alkoholové tinktury. Nikdy nepřipravujte odvar vařením, léčivé látky obsažené v této rostlině jsou totiž ve vysokých teplotách nestabilní a varem se rychle ničí.

(…)

Zajímá vás více? Celý tento text a mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v prosincovém vydání Bylinky revue a Zdravých receptů, které vycházejí v pátek 1. prosince!FB-BANNER-1217-BR

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.