Ukázka z květnových Bylinek: Seriál Konopí – Léčba posttraumatické stresové poruchy a úzkostných stavů

Od začátku předloňského roku vás pravidelně seznamujeme s léčivými účinky pravděpodobně nejkontroverznější byliny současnosti – konopí (Cannabis). V minulém díle jsme se zabývali epilepsií a nyní se podíváme na nejčastější psychické poruchy a onemocnění, které může – pro někoho možná překvapivě – tato bylina účinně léčit.

PTSD

BUTTON-PREDPLATNE

V důsledku prohibice je konopí vnímáno jako návyková látka s nejasným dávkováním, kterou pacienti trpící posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD) nebo úzkostnými stavy užívají na vlastní nebezpečí jako prostředek k tlumení celé řady příznaků. Naprostá většina donedávna financovaných studií na toto téma ale pohlížela na užívání konopí ne jako na možnou léčbu, ale jako na průvodní jev této duševní poruchy (který sám o sobě vyžaduje léčbu).

Zatímco většina výzkumů se tedy soustředí na časté zneužívání konopí u pacientů s PTSD, v posledních letech přibývá i vědců, kteří k tomuto fenoménu přistupují odlišně a pokoušejí se odpovědět na otázku, zda je možné posttraumatický stres pomocí kanabinoidů a dalších látek obsažených v této bylině léčit.br-5-2017-maketa

Jak se žije s posttraumatickou stresovou poruchou

PTSD se z lékařského hlediska řadí mezi úzkostné stavy a jejím spouštěčem jsou nejčastěji emočně vypjaté prožitky, jako třeba účast v ozbrojeném konfliktu nebo sexuální zneužití. Nemoc se projevuje například znovuprožíváním traumatických zážitků (takzvanými flashbacky), sociální izolací nebo nespavostí. Na vině jsou podle lékařů změny chemických procesů v mozku inicializované traumatem a s nimi související nadprodukce stresových hormonů a adrenalinu.

Pacient Tomáš trpí PTSD od devíti let a nemoc u něj byla mimo jiné příčinou nespavosti a hyperaktivity. Problémy se soustředěním se mu daří zvládat s pomocí léku Adderall, na úzkost mu ale podle jeho vlastních slov lépe zabírá konopí.„Usnadňuje mi plnění každodenních povinností v práci i v mezilidských vztazích,“ tvrdí Tomáš. „Jsem velmi roztěkaný a konopí mi pomáhá zpomalit. O věcech přemýšlím, místo abych před nimi utíkal. Znovu pravidelně spím a netrpím dříve obvyklými záchvaty paniky.“shutterstock_209610937

Tomáš má štěstí – žije v jednom z amerických států, kde je užívání konopí na předpis legální. Přístup k němu ale pro pacienty zdaleka není samozřejmostí – například v České republice PTSD ani úzkost na seznamu povolených diagnóz nejsou (nehledě na to, že v současnosti žádné legální konopí v lékárnách není a kvůli byrokratické zlovůli a neschopnosti českých úřadů ani jen tak nebude).

Mezi nejohroženější skupiny obyvatel patří vojáci se zkušenostmi ze zahraničních misí– podle statistik se PTSD projeví zhruba u každého pátého vojáka s pobytem v Iráku anebo Afghánistánu. Těmto i dalším psychicky vážně nemocným jsou namísto přírodního léčiva předepisována antidepresiva a antipsychotika, jejichž účinnost je při léčbě PTSD bohužel velmi nízká.

„Po těch lécích někteří z nich nedokázali ani vylézt ráno z postele,“ popisuje jeden nejmenovaný důstojník. „Naprostá většina vojáků neměla před nasazením ani přímo v boji žádné psychické problémy – ty se objevují až po návratu k normálnímu životu. Lékaři jim jako všespásný lék předepisují přípravky, po kterých doslova usínají ve stoje. Nedokážou se zapojit do každodenní rutiny a najít si práci je pro ně prakticky nemožné. V takové situaci se mi konopí jeví jako přijatelná alternativa.“

Jak konopí pomáhá léčit PTSDPrint

V současné době neexistují specializované preparáty pro léčbu posttraumatické stresové poruchy, výzkumy cílené na endokanabinoidní systém však přinášejí nové objevy v oblasti pochopení mechanismů vzniku a rozvoje PTSD a jejich potlačení.

Jeden z předních výzkumných týmů pracuje v rámci Interdisciplinární asociace pro psychedelická studia. Jeho členem a současně vedoucím organizace s názvem Project CBD je Martin Lee, který se souvislostí mezi kanabinoidy a PTSD zabývá do hloubky. „Vědci zjistili, že osoby trpící PTSD vykazují ve srovnání se zdravou populací nižší hodnoty tělu vlastního endogenního kanabinoidu – anandamidu,“ napsal Lee. „Jako u všech ostatních savců se anandamid i u lidí váže na stejné receptory jako THC a další v konopí obsažené látky.“

(…)

Zajímá vás více? Celý text a mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v květnovém vydání Bylinky revue a speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 28. dubna!

fb-banner-2-0517

 

 

 

 

 

objednat

Magazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.