Ukázka z červnových Bylinek, které vycházejí v pátek 2. června: Trápí vás křečové žíly? Pomůže dobře zvolené jídlo a bylinky!

Na křečové žíly je nejen nepěkný pohled, ale dovedou také pěkně bolet. Možná si i vy kladete otázku, zda jim jde nějak předcházet – a když už je máte, zda s nimi lze něco udělat.

BUTTON-PREDPLATNE2Ač jsou křečové žíly trápením hlavně žen, nevyhýbají se ani mužským lýtkům či dalším částem hlavně nohou. A budete se divit, často se s nimi právě muži smiřují ještě obtížněji než ženy. Zajímavé také je, že jejich vznik je do velké míry závislý na genetice a podle statistik lékařů jsou „výsadou“ hlavně slovanských národů – na těle Asiatů nebo třeba Afroameričanů byste je hledali marně.

Proč se objevují?

Důvodů je několik, přičemž hlavní roli hraje zmíněná zmiňovaná genetická výbava – uvádí se, že asi ze sedmdesáti procent. br-6-2017-maketaVliv na jejich vznik má dále obezita, nevhodné stravovací návyky a v neposlední řadě i dlouhodobé sezení anebo stání. Mnohdy se objevují i v těhotenství nebo jako následek úrazu.

Křečové žíly jsou uzlíky, hrudky, hrbolky či jiné útvary namodralé barvy, které objevíte pod kůží. Vznikají jako následek hromadění krve v žilách, které ztratily potřebnou pružnost nutnou k tomu, aby krev nezůstávala stát. Pod tlakem krve se tedy žíly deformují, ztenčují a tato místa pak na dotyk mohou i velmi bolet.

Pokud se křečové žíly objevují na povrchu, pak jde hlavně o kosmetický problém, ale pokud postihnou i hluboký žilní systém, jde o závažný problém, který rozhodně musíte řešit. To, že křečové žíly máme, poznáme nejen na pohled, ale i podle pocitu těžkých nohou, bolesti svalů a jejich mravenčení či křečí, mohou nám také otékat lýtka či kotníky a nohy začnou při delším sezení či stání bolet.

Léčba křečových žil

Hlavní je začít včas – nejlépe po poradě s lékařem. Ten najde tu nejlepší cestu, ať ve formě léků nebo chirurgického zásahu. Dobrou zprávou ale je, že nám s léčbou dovede pomoci i příroda – a na to se samozřejmě zaměříme.shutterstock_375445156

První, co byste měli dělat, je pravidelný pohyb, ideálně takový, který nohy nenatřásá. Dobré je plavání, jízda na kole, chůze. Pomůže i masáž proudem vody – střídavě studené a teplé, jež krev rozproudí.

Velmi dobrou metodou je i pozice, při které máte nohy nahoře – tu si dopřávejte dle možností co nejčastěji. Naopak je dávejte co nejméně do kříže či přes sebe, ženy by měly omezit nošení vysokých podpatků a nošení natolik těsného oblečení či pásků, jež brání proudění krve.

(…)

Text: Anežka Nová

Zajímá vás více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v červnovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 2. června!fcb-banner-6-2017

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.