BUTTON-PREDPLATNEMaliník obecný (Rubus idaeus)

Maliník najdeme na mnoha místech. Nejčastěji je k vidění na pasekách, v křovinách a lesích. Pro své plody je však také oblíbenou pěstovanou rostlinou. A to nejen u nás, ale na celé severní polokouli.

Pokud se vypravíte zakoupit si jej do br-6-2017-maketazahradnictví, najdete ho většinou pod názvem ostružiník maliník. Jde o poměrně vysoký keř, který dorůstá až dva metry do výšky. Mladé výhonky jsou nejprve zelené, ale velmi rychle mění barvu přes červenou až dohněda. Jsou na nich poměrně hojně trny. Květy maliníku jsou drobné a bílé. Uprostřed nich je vidět zárodek budoucího plodu.

Obsahové látky a léčivé účinky

Nejvíce zastoupeny jsou v rostlině třísloviny, kyseliny (jablečná, vinná, citrónová, salicylová) a nemalé množství vitamínů A, B (hlavně biotinu), C a flavonoidů.

Listy – sbíráme je od června do září. Maliníkové listy dodají tělu vitamín C, glykosidy, třísloviny, kyselinu jablečnou, citrónovou a salicylovou. Čaj z maliníkového listí je vhodným doplňkem při léčbě cukrovky či kolísání hladiny krevního cukru. Listy však pomohou i při veškerých urologických nemocech a také potížích s horními cestami dýchacími. Léčí záněty žaludku a střev.shutterstock_66301411

Listy jsou vhodné zejména pro ženy, jelikož pozitivně působí na ženské reprodukční orgány. Ke konci těhotenství je dobré pít čaj z maliníkového listí, jež dokáže porodní cesty lépe připravit na nadcházející porod. Maliník umí totiž skvěle uvolnit svalstvo a tím urychlit druhou dobu porodní. Zároveň s tím se mohou zmírnit porodní bolesti.

Plody – jsou plné vitamínů (zejména vitamíny C, E, B1, B3, B12, provitamín A) a minerálních látek (železo, hořčík, vápník, draslík, měď, mangan, zinek a fosfor). Maliny jsou ideálním potravním doplňkem při cukrovce, jelikož účinně snižují hladinu krevního cukru. Pomáhají také při zácpě, jelikož ovlivňují peristaltiku střev.

(…)

Zajímá vás více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v červnovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 2. června!fcb-banner-6-2017

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.