Již starověcí Egypťané bojovali proti nadměrnému tělesnému pachu. Tehdy využívali nejrůznější koření, citrusy či dokonce skořici. Ani dnes nejsou tito přírodní pomocníci rozhodně od věci, jelikož si z nich můžeme vyrobit doslova za pár korun účinný produkt.

Pocení je přirozená tělesná funkce, jejíž úlohou je ochránit náš organismus před přehřátím. Lidské tělo ale reaguje pocením nejen na horko a tělesnou zátěž, ale také na hormonální změny, silné emoce či pikantní jídla.

Složení potu je individuální, základ je však vždy stejný. Až z 98 procent je tvořen vodou, zbytek jsou minerální látky, aminokyseliny či močovina.

Pot je bez zápachu

Bylo by chybou myslet si, že pot jako takový zapáchá. Nepříjemný pach nevzniká pocením, ale přítomností bakterií v našem podpaží. „Živnou půdou bakterií jsou bílkoviny a tuky obsažené v potu produkovaném apokrinními žlázami, které se nacházejí v oblasti podpaží, třísel a v okolí bradavek. K jejich aktivaci dochází až v období puberty, což je důvodem, proč zpocené děti nezapáchají. Už od útlého věku jsou však aktivní ekrinní žlázy vylučující jen vodnatý pot,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Lucie Růžičková Jarešová.

Deodoranty

V obchodech se běžně můžeme setkat se dvěma druhy výrobků, které se běžně nesprávně zaměňují. Základní rozdíl je však ten, že součástí deodorantu není žádná složka, která by pomáhala zastavit pocení. Deodoranty jen neutralizují zápach. Pokud jsou parfémované, tak ho navíc i překrývají. Zjednodušeně řečeno, deodorant sice pomůže předejít nelichotivému zápachu, ale propoceným skvrnám v podpaží nezabrání.

Antiperspiranty

Na rozdíl od deodorantu, antiperspirant napomáhá snižovat tvorbu potu. Jeho shutterstock_523560523součástí jsou hliníkové soli měnící se na povrchu pokožky na gel, který dokáže zablokovat potní žlázy. Výsledkem tohoto procesu je redukce vyloučeného potu. Stejně jako deodoranty mohou být i antiperspiranty obohacené o vonné látky.

Vyrobte si Citrusový deodorant

Přísady: 6–7 lžic kokosového oleje, ¼ hrnku kukuřičného škrobu, ¼ hrnku jedlé sody, několik kapek éterického oleje grapefruit a citrón

Příprava: Smícháme kukuřičný škrob a jedlou sodu. Kokosový olej rozpustíme ve vodní lázni a postupně přimícháváme ke směsi škrobu a sody.

(…)

Zajímá vás více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v červencovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 30. června!fcb-banner-7-2017

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.