Bazalka – přírodní antibiotikum, které vyléčí i zánět středního ucha

Bylinky revue 7 – ukázka článku
Vyšlo: v pátek 30. 6. 2017 – honem do trafiky, neváhejte
Žádejte v prodejnách tisku
Predplatne

Původem je z Indie, ale dařit se jí bude všude, kde je dostatek světla a tepla. Teď je možné ji bez větších nároků pěstovat venku, po zbytek roku pak může mít své místo v kuchyni na okenním parapetu. Budete ji mít po celý rok čerstvou a vždy při ruce.

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) je jednoletá rostlina z čeledi hluchavkovitých, kterou si můžeme snadno vypěstovat ze semínek. br-7-2017-maketaPěstování náročné není, je však nutno pamatovat na to, že takhle rostlina potřebuje mít kolem sebe hodně prostoru, slunce a teplo. Pokud budeme stonky uštipovat, bude bazalku hezky košatá.

Ovšem všeho s mírou – když to budeme dělat až příliš často, může to být na úkor její chuti. Bazalka má příjemně kořeněnou vůni listů a je ideální ji použít v kombinaci s rajčaty. Hodí se do polévek, těstovinových salátů, na dušená masa či na drůbež. Listy bazalky můžeme použít také na čaj. Ten přivolává menstruaci, uklidňuje žaludek i hlavu a podporuje pocení. Zahání zvracení, zácpu či úzkost.

Co jste o bazalce nevěděli

  • Bazalkové lístky jsou díky svému složení ideálním doplňkem stravy ve chvílích, kdy to přeženeme s alkoholem. Dá se říci, že nápoj z lístků může fungovat jako bylinný „vyprošťovák“. Pokud jej budete potřebovat využít, zalijte hrst bazalkových lístků půl litrem vody a nechte deset minut louhovat. Poté sceďte a zchlaďte. Popíjejte po doušcích.shutterstock_239105860upravenavnitrek-kopie
  • Na rány všeho druhu je pak vhodnou první pomocí přiložení namočeného a rozmělněného bazalkového lístku. Působí antisepticky a funguje jako antibiotikum. V ráně tudíž zamezí šíření nežádoucích bakterií a jiných mikroorganismů, a navíc zároveň urychlí hojení.
  • Samotnou kapitolou by mohlo být nachlazení. Bazalka je přímo elixírem na nejrůznější začínající virózy. Možná jste ale nevěděli, že bazalkové lístky dokáží urychlit léčbu rýmy. Ač se traduje, že trvá celých sedm dní, v případě léčby bazalkou to pravda být nemusí. Zkuste rozmělněný bazalkový lístek vstrčit do nosu a sledujte, co se bude dít. Jeden samozřejmě nepomůže. Nejlepší je střídat lístky v nose několikrát denně, až do ustoupení obtíží. Rýmy byste se měli zbavit rychleji.

Bazalkový olej

Přísady: svazek bazalky, 1 l mandlového nebo olivového oleje

Příprava: V třecí misce bazalkové lístky rozdrtíme, aby pustily vůni, a přiléváme postupně olej. Olej i lístky pak přemístíme do vymyté, uzavíratelné lahve a dolijeme zbylým olejem.

(…)

Zajímá vás více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v červencovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 30. června!fcb-banner-7-2017

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.