Ukázka z březnového vydání Bylinky revue: Zaměřeno na ženy – Vanilka přivolá lásku i štěstí

Vanilovník plocholistý (Vanilla planifolia) je silně antidepresivní bylinou. Vůně jeho květů dokáže navodit radost i štěstí. Již staré aztécké kmeny věřily, že vanilka posiluje srdce, odstraňuje únavu, zahání strach a dodává sílu i zdraví. A věděly jste, že je typickou ženskou rostlinou?

BUTTON-PREDPLATNETropická liánovitá orchidej z čeledi vstavačovitých je krásná na pohled, pěstuje se však pro plody, jimiž jsou tobolky, které se odpradávna používají jako oblíbené koření. Po šafránu a kardamomu jde o třetí nejdražší na světě! Domovinou vanilky je jihovýchodní oblast Mexika a Guatemaly, kde se rostliny dožívají několika desítek let.

Tajemná rostlina

V magii je vanilka často využívanou bylinou. br-3-2017-maketaTraduje se, že vůně vanilky dokáže navodit hluboký spánek a sladké sny. Pokud prý zapálíme vonnou svíčku s vůní vanilky, postavíme se před zrcadlo a budeme se do něj koukat skrz plamen, můžeme si dokonce přivolat svého milého zpět do života. Ať už jsou toto fámy, či nikoli, jedno je jisté – blahodárné zdravotní účinky jí neupře nikdo.

Voňavá léčivka

Vanilka se hojně využívá v léčbě kožních onemocnění. Má silné antimykotické vlastnosti a dokáže tak likvidovat nejen plísňová, ale i houbová onemocnění. Často se využívá na ekzémy či dermatitidy.

Příznivě působí rovněž na zánětlivá onemocnění. Zklidňuje nervy, pomáhá při dlouhodobé únavě a dokonce i syndromu vyhoření. Hodí se při nervovém podráždění, nechutenství či nespavosti. Též povzbuzuje smysly a po dlouhém pracovním dni dokáže rychle harmonizovat psychiku. Kromě toho povzbuzuje mozkovou činnost a pomáhá při snižování horečky. shutterstock_366457685Nastávajícím maminkám se jistě bude hodit i informace, že vanilka působí proti těhotenským nevolnostem.

Vyzkoušejte parfém s vanilkou:

Přísady: 15 ml jemného 96% lihu, 3–4 ml destilované vody, 6–8 ml čisté vanilkové esence

Příprava: Připravíme si 25ml lahvičku s rozprašovačem. Do ní nalijeme jemný líh, následně nakapeme vanilkovou esenci a důkladně protřepeme. Nakonec dolijeme destilovanou vodou a znovu promícháme.

(…)

Zajímá vás více? Celý text a mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v březnovém vydání Bylinky revue a speciálu Domácí pěstování, které vycházejí v pátek 24. února!br-3-banner-fb

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.