Ukázka z květnových Bylinek: Tibetské byliny vás dokonale zregenerují

Tibet – stačí vyslovit tento název a cítíme rezonanci tajemna, moudrosti, víry a staleté tradice meditací. Buddhismus, který byl v Tibetu přijat jako státní náboženství již v 7. století, měl přitom naprosto zásadní vliv na rozvoj rostlinné medicíny.

TBUTTON-PREDPLATNEibetské bylinářství má svůj původ v místní lidové tradici, jejíž počátky sahají až do 3. tisíciletí před naším letopočtem. Prvky tradiční čínské a indické (ájurvédské) medicíny byly doplněny až později.

Ájurvéda měla na tibetskou medicínu největší vliv. Indická medicína se do Tibetu dostala roku 254 návštěvou dvou indických lékařů. Během následujících století několik indických lékařů v Tibetu tyto znalosti rozšířilo.br-5-2017-maketa

Za otce tibetské medicíny je považován Yuthog Yonten Gonpo. Stal se lékařem královského dvora a založil první lékařskou školu. Yuthog se stal prvním stoupencem čtyř lékařských tanter, které začaly sloužit jako základ tibetské lékařské praxe. Vysvětlil a objasnil řadu lékařských knih a doplnil vlastní poznatky. Stal se tak skutečným autorem tradičních tibetských textů. Díky velkému množství těchto textů byl považován za „lékařskou“ reinkarnaci Buddhy.

Tibetská medicína

Tibetská buddhistická medicína představuje velmi rozsáhlý a komplexní diagnostický systém s různými formami terapie pro tělo, řeč a mysl. Podle ní jsou v těle obsaženy čtyři elementy.

  • Vítr (krev) – řídí veškerý pohyb těla, jeho životní sílu a energii. Projevuje se na nervovém systému, srdci, plících, tlustém střevě, kostech a kloubech.
  • Oheň (žluč) – odpovídá metabolismu a zajišťuje teplo v těle. Je aktivní hlavně v tenkém střevě, játrech, žlučníku a v zažívacím systému.
  • Země a voda (odpadní látky) – odpovídá hmotnému tělu a je dominantní v hrudníku. Dále pak v nose, na jazyku, v plicích a mozku, ve svalech, tuku, žaludku, močovém měchýři a v reprodukčních tekutinách.

Magie léčebných účinků

shutterstock_232805827Tradiční tibetská medicína představuje velmi složitý proces vzniku léčivých prostředků. Mnohé postupy při výrobě léků pomocí bylinek bohužel v průběhu dlouhého času zmizely. Jednak to bylo dáno nepřesným ústním předáváním zkušeností a jednak bouřlivým historickým vývojem, kterým Tibet za tisíciletí prošel.

Seznam bylin používaný v tibetské medicíně navíc dosahuje počtu tisíců druhů. Většina pochází z rostlin a bylin, ale některé účinné látky jsou živočišného a minerálního původu.

(…)

Text: Petra Dankovič

Zajímá vás více? Celý text a mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v květnovém vydání Bylinky revue a speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 28. dubna!

fb-banner-2-0517objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.