V posledních letech se o něm stále častěji hovoří v souvislosti s bojem proti přirozenému stárnutí. Skutečně dokáže naše tělo omladit?

BUTTON-PREDPLATNEResveratrol produkují rostliny ve chvíli, kdy jsou nějakým způsobem stresované a bojují o přežití. Takovýmto případem může být napadení bakteriemi nebo plísněmi. Studie Harvardovy univerzity prokázaly, že polyfenol s názvem resveratrol ovlivňuje činnost genů produkujících sirtuiny (molekuly zodpovědné za ochranu DNA před poškozením) a spojených s procesem stárnutí.

br-12-2016-maketaBuňky ovlivněné škodlivinami z ovzduší či nezdravým životním stylem tak mají díky resveratrolu šanci na zhojení a přežití. Na základě italských výzkumů na krátkodobě žijících tropických rybách nothobranchius furzeri již dnes víme, že jejich život byl díky dávkám resveratrolu prodloužen až o polovinu, ryby si více pamatovaly a v mozku se jim zachovávalo mnohem více neuronů.

Protirakovinný doplněk

Vedle anti-ageing účinku je zároveň prokázáno, že resveratrol snižuje napětí v cévách, brání oxidaci špatného cholesterolu či průkazně blokuje všechny postupné procesy, během nichž se zdravá buňka mění v buňku rakovinovou.

shutterstock_435913681Co se týká rakoviny, může také napomoci účinkům ozařování a chemoterapie, protože nádorové buňky činí citlivějšími a zdravé tkáně v tutéž chvíli posiluje. Výzkum se nyní intenzivně zaměřuje na možnosti resveratrolu při snížení vedlejších účinků chemoterapie.

Nové studie v něm vidí také naději pro diabetiky s cukrovkou 2. typu. Díky přítomnosti resveratrolu se zvyšuje koncentrace enzymu chinonreduktázy, která metabolicky likviduje karcinogeny.

(…)

Zajímá vás více? Celý text a mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v prosincovém vydání Bylinky revue a speciálu Překyselení, které vycházejí v pátek 25. listopadu!Magazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.