Sulforafan je látka, o které se příliš nemluví, ačkoli se jedná o silný nepřímý antioxidant. V případě onemocnění rakovinou je sulforafan zajímavým doplňkem výživy.

BUTTON-PREDPLATNENajdeme jej zejména ve šťávě lisované z brokolicových květů (až 24 mikrogramů na mililitr), dále sušené brokolici i brokolicových klíčcích (až 1 153 miligramů na 100 gramů klíčků). Hojně je obsažen i v červeném hlávkovém zelí a růžičkové kapustě.

Pozitivní účinky na zdraví

V pokusech na myších je sulforafan účinný při regulaci obezity a vykazuje pozitivní vliv na zdraví u pacientů s cukrovkou. BR-09-2016-MAKETA-800Například snížení zánětlivých procesů u diabetu druhého typu a snížení oxidačního stresu, zároveň je i dobrou prevencí kardiovaskulárních nemocí, protože snižuje hladinu LDL cholesterolu v krevní plazmě o zhruba šest procent. Naopak u cukrovky prvního typu má pozitivní vliv na zabránění rozvoje onemocnění. Při přidání brokolice bohaté na sulforafan do stravy po dobu dvanácti týdnů je účinný proti bakteriím Helicobacter pylori.

Redukce Helicobater pylori by měla mít pozitivní vliv na žaludeční a duodenální vředy. Helicobacter je navíc také považován za karcinogen, který zvyšuje riziko vzniku u rakoviny žaludku.

Pozitivní výsledky účinku užívání sulforafanu byly též zaznamenány u autistů pacientů s revmatoidní artritidou.

Protinádorové působení sulforafanu

Blokuje NF-kB a TNF-alpha HDAC inhibitor. Ve studii z roku 2004 se ukázal ve srovnání stejně účinný jako lék Trichostatin A. Navíc vykazuje ochranný účinek u ledvin a jater například před poškozením během chemoterapie, zvyšuje citlivost nádorových buněk vůči léčbě například u kmenových buněk slinivky a prostaty a cílí na kmenové buňky rakovin.shutterstock_88376956

Kmenové buňky rakovin jsou pro léčbu nejtěžším cílem a právě ony často léčbu jako jediné přežijí a jsou odpovědné za návrat nemoci. Sulforafan může blokovat produkci proteinu STAT3, což je protein velmi aktivní až u 70 procent solidních nádorů a pomáhá jim v růstu a v obraně před apoptózou (řízená sebevražda). Může být vhodným doplňkem u rakovin s aktivní EGFR mutací a k léčbě TKI (tyrozin kináz inhibitory) erlotinibem a gefitinibem. Může být rovněž vhodným doplňkem k léčbě sorafenibem.

(…)

Text: Monika Poledníková, Patrik Schoupal

Zajímá vás více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v zářijovém vydání Bylinky revue a speciálu Zdravé svačiny!FCB-BANNER-9-2016Magazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.