Štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides) je překrásná rostlina – hlavně pro své květy a majestátní vzrůst, který dosahuje výšky i kolem třinácti metrů. Potkáte ji hlavně v zahradách, kde zdobí zdi, altány a fasády.

Tato léčivka má ráda vápnitou a kamenitou půdu, světlé a teplé stanoviště. Najdete ji v Maďarsku, ale i v celém pásu jižní Evropy od Francie až po Balkán. Tam roste i planě.

br-7-2017-maketaŠtědřenec patří mezi bobovité rostliny, má opadavé listy rostoucí ve svazečcích, vejčité nebo eliptické, na spodní straně stříbřitě chlupaté. Ovšem nejnápadnější jsou na něm jeho květy – až pětadvacet centimetrů dlouhé hrozny žlutých květů. Později se na něm tvoří i lusky se dvěma až šesti semeny.

Proč je jedovatý?

Štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides) je nejen velmi krásný, ale i velmi jedovatý. Nebezpečné alkaloidy – tedy hlavně cytisin a laburnin – najdete v celé rostlině (květech, semenech, kůře i listech). Chinolizidinový alkaloid cytisin je podobný nikotinu a kdysi se také jako jeho náhražka používal. Nejnebezpečnější jsou z hlediska otravy semena a květy, ale jed je i v listech a kůře. Právě proto, že je tak nebezpečný, neměl by se vysazovat v místech, kde se často a hojně pohybují děti.

Jak se pozná otrava?

Po pozření toxického cytisinu nastupují docela rychle první příznaky, jakými jsou zvracení, průjem, pocení, ospalost či blouznění s halucinacemi, svalové křeče, rozšířené zorničky. Při těžkéshutterstock_551012536 otravě to může být až zástava dechu a srdce končící smrtí. Mluvíme přitom o tak rychlém nástupu, že od pozření k fatálnímu konci to může být jen pouhá hodina.

Naštěstí po pozření štědřence většinou následuje spontánní zvracení, a to dřív, než se jedovaté látky stačí vstřebat do těla. I tak byste ale měli být hodně opatrní, pokud máte štědřenec v zahradě, kde si hrají děti. Jednak mohou ochutnávat jeho květy, ale také si hrát s lusky připomínajícími hrách. Pro dítě je smrtelnou dávkou pět květů nebo dvě semena!

První pomocí při otravě je tedy vyvolání zvracení, podání aktivního uhlí a hlavně zavolání rychlé záchranné služby.

(…)

Text: Anežka Nová

Zajímá vás více? Mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v červencovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vyšly v pátek 30. června!fcb-banner-7-2017objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.