RDESNO PEPRNÍK

Persicaria hydropiperrdesno

V období antiky se tato bylinka používala jako náhrada pepře a k léčbě kurdějí. Dnes se využívá hlavně její krev stavící účinek.

Účinky

Obsahuje hlavně třísloviny, rutin, flavonoidy, silici, hořčiny, sliz, vosky, karoten, vitamín K a minerální látky. Má močopudné, svíravé a krev stavící účinky.

Popis

Jednoletá bylina s polovzpřímenou, slabě rozvětvenou lodyhou dosahující výšky 15 až 100 cm. V místech větvení je lodyha zduřelá. Listy jsou dlouze kopinaté, přisedlé, tmavě zelené s načervenalým okrajem, v protisvětle žlaznatě tečkované. Květy jsou drobné, zelené na okrajích bělavé nebo načervenalé barvy a jsou uspořádány ve vrcholových přetrhovaných lichoklasech. Kvete od června do září. Plod je trojhranná, tmavě hnědá nažka. Celá rostlina chutná pálivě a připomíná pepř.

Užívání

Užívá se vnitřně jako čaj/nálev, namletá na prášek a v podobě tinktury při průjmech, krvácivých průjmech, krvácení, při hrozícím potratu a zevně slouží k obkladům při revmatismu, k posilujícím a uklidňujícím koupelím a k omývání pleti na vypínání pokožky.

Kontraindikace

Nejsou známy.

Tip

Čaj z peprníku: 1 lžičku sušené nasekané natě přelijeme 250ml vroucí vody, necháme 10 min louhovat a poté scedíme. Pijeme jako denní dávku na 3x.


Zdroj: Andrejev A., Barinov V.: Lékárna na dosah ruky, Lidové nakladatelství 1987.