RDESNO ČERVIVEC

Persicaria maculosardesno červivec

Plevelný druh, který je ničen herbicidy na našich polích. I přes značný odpor některých lidí k této rostlině jde o léčivou bylinu obsahující vitamíny C a K s posilujícím účinkem na srdce.

Účinky

Nať rdesna obsahuje až 1,5% tříslovin, flavonoidy, silici, organické kyselina a vitamín C a K a minerální látky. Má močopudný a svíravý účinek a také posiluje činnost srdce a upravuje krevní oběh.

Popis

Jednoletá bylina se vzpřímenou nebo vystoupavou lodyhou dorůstající výšky 20 až 80 cm. Listy jsou dlouhé až 10cm, našedle zelené s výraznou červenohnědou skvrnou. Na lodyhu přisedají blanitou botkou, porostlou dlouhými chlupy. Drobné růžové květy jsou uspořádány do hustých vrcholových nepřetrhovaných lichoklasů. Kvete od června do září. Plodem je nažka. Sbírá se nať v období poupat a počátku květu sžínáním horních částí lodyh, ne silnějších než 5mm v průměru, od června do září. Suší se ve stínu na dobře větraném místě.

Užívání

V léčivých čajích se používá při krvácení, silné menstruaci, při hemeroidech a křečových žilách, posiluje při nachlazení jako vitamínový čaj. Zevně se používá jako odvar k léčbě hemeroidů a na krvácející rány, k čemuž je vhodná i čerstvá šťáva z listů.

 Kontraindikace

Nedoporučuje se užívat dětem a těhotným a kojícím ženám.

Tip

Čaj/nálev z rdesna: 1 lžičku nařezané sušené natě přelijeme 250ml vroucí vody, necháme 10min louhovat, scedíme a vychladlý užíváme 3x denně.


Zdroj: Andrejev A., Barinov V.: Lékárna na dosah ruky, Lidové nakladatelství 1987.