PÝR PLAZIVÝ

Elytrigia repenspýr plazivý

Všudypřítomná plevelná tráva, jejíž léčivé účinky zná málokdo, a to i přesto, že se užívá v lidovém léčitelství již od starověku. Pýr má silné močopudné účinky a pomáhá při zánětech močového ústrojí.

Účinky

Oddenky obsahují jednoduché a složené cukry, bílkoviny, silice, vitamín A a B, organické kyseliny, saponiny, sliz a minerální soli. Má močopudný, protizánětlivý a krev čistící účinek. Zlepšuje také látkovou výměnu v těle.

Popis

Vytrvalá tráva s podzemními, článkovitými, plazivými oddenky s jemně vláknitými kořínky. Z oddenků vyrůstají kolénková stébla zakončená dvouřadým složeným klasem. Listy jsou čárkované, obepínající pochvou stéblo. Kvete v červnu a červenci. Plodem jsou šedivé nažky – obilky dozrávající v srpnu a září. K léčebným účelům se sbírá oddenek na jaře nebo na podzim. Důkladně se propere, vytřídí a osuší, nařeže na kousky a suší se rychle na slunci nebo v sušárně při teplotě kolem 40st.

Užívání

Čaj z pýru se může užívat samostatně, ale je vhodnější a také se doporučuje jej přidávat k bylinkám podobně působícím např. přeslička, bříza, lopuch, borůvka. Užívá se při zánětech močových cest, močového měchýře a ledvin, jako podpůrný prostředek při léčbě diabetu (společně s borůvkou), pomáhá také při onemocnění jater, sleziny a žlučníku. Protože účinně čistí krev je vhodný i při kožních vyrážkách, ekzémech a jiných kožních nemocech. Zevně se používá ke koupelím při kožních potížích a při hemeroidech.

Kontraindikace

Nejsou známy.

Tip

Čajová směs proti revmatismu a dně: 5 dílů kořene pýru a stejné množství listu břízy, 4 díly natě přesličky, 4 díly natě kopřivy, kořen pampelišky a nať truskavce po 3 dílech smícháme a 2 lžíce této směsi zalijeme 500ml vroucí vody. Necháme louhovat zakryté 20min. Poté přecedíme a pijeme 3x denně po třetině množství.


Zdroj: Dugas. A. a D.: Babiččiny bylinky, Ottovo nakladatelství 2002. ISBN 80-7181-695-5
Andrejev A., Barinov V.: Lékárna na dosah ruky, Lidové nakladatelství 1987.
Engeman M.: Léčivé síly z přírody, nakladatelství Dona 1992. ISBN 80-85463-05-9