PUŠKVOREC OBECNÝ

Acorus calamuspuškvorec obecný

„Prodlužovatel života“ jak jej nazvali staří čínští bylinkáři, patří mezi hořké byliny s účinem na žaludek a trávicí trakt. U nás se používá pro své léčebné účinky od středověku.

Účinky

Puškvorec obsahuje asi 3% silice, hořčiny akorin, akoretin, sliz, třísloviny, fytoncidy (rostlinná antibiotika), cholin, škrob, cukry aj. Povzbuzuje chuť k jídlu, podporuje vylučování žaludečních šťáv, žluče i moče a pomáhá při nadýmání.

Popis

Mohutná vytrvalá bylina vysoká až 150cm. Z plazivého, hustě kroužkovaného, dužnatého, rozvětveného, až jeden puškvorec obecný1m dlouhého a 3cm tlustého oddenku vyrůstají trojhranné, listům podobné červené květní stvoly zakončené palicí a dlouhé provázkovité kořeny. Palice jsou tvořeny z drobných žlutozelených květů, které kvetou v červnu a červenci. Listy jsou mečovité, přes 1m dlouhé. Plody u nás nedozrávají a rostlina se množí vegetativně. Pro léčivé účely se využívá oddenek. Z přírody se dostává velmi těžce, proto je jednodušší si sušený zakoupit ve specializovaných prodejnách.

Užívání

Puškvorcový oddenek se užívá vnitřně i zevně a to pouze jako studený/vlažný macerát, lihové kapky, tinkturu, rozdrcený na prášek nebo olejový roztok. Čaj z macerátu se užívá po doušcích alespoň 15min před jídlem na podporu chuti k jídlu, na zlepšení tvorby žaludečních šťáv, u střevních kolik, průjmech, na pročištění organismu, jako podpůrná léčba rakoviny, na nemoci jater a žlučníku. Zevně slouží k prokrvení a desinfekci pokožky. Macerát se přidává do koupele, olejový roztok se natírá na bolavá místa při svalové ztuhlosti. V homeopatii se využívá puškvorcová tinktura.

Kontraindikace

Není vhodné jej užívat při chorobách souvisejících s nadměrnou tvorbou trávicích šťáv. Doba užívání by neměla přesáhnout v kuse 6 týdnů.

Tip

Macerát z puškvorcového oddenku: 1 polévkovou lžíci zalijeme 250ml studené vody a necháme přes noc (8 – 12 hod.) louhovat, scedíme, troxhu zahřejeme a pijeme po doušcích na lačno – 15 – 30 min před jídlem.


Zdroj: Dugas. A. a D.: Babiččiny bylinky, Ottovo nakladatelství 2002. ISBN 80-7181-695-5
Andrejev A., Barinov V.: Lékárna na dosah ruky, Lidové nakladatelství 1987.
Hlava B., ing. CSc.: Byliny Plody Koření, ÚV Českého svazu žen MONA (časopisové vydání 183. publikace, rok tam není)
Engeman M.: Léčivé síly z přírody, nakladatelství Dona 1992. ISBN 80-85463-05-9