Ukázka z květnových Bylinek: Zaměřeno na ženy: Připravte se na těhotenství a porod

Ženské tělo prodělává během těhotenství celou řadu změn tělesných, psychických, sociálních i spirituálních. Jiný stav zkrátka souvisí s jinou endokrinní situací a tedy jiným fyziologickým nastavením organismu. Jedná se o období zvýšené zátěže pro tělo nastávající matky, na které se musí adaptovat.

BUTTON-PREDPLATNEZdravé těhotenství začíná nejpozději rok před početím dítěte. Období přípravy je spojené se získáváním vědomostí, dovedností a motivací k provedení změn v různých oblastech života,“ vysvětluje PhDr. RadkaWilhelmová, Ph.D., odborná asistentka Katedry porodní asistence Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Zátěž vynese na světlo dispozice z rodinné a osobní zdravotní historie, svůj podíl má i nevhodný způsob života ženy.br-5-2017-maketa Adaptační obtíže na těhotenství se projevují například těhotenským zvracením, zvýšeným sliněním nebo takzvaným gestačním onemocněním, jako je preeklampsie a podobně.

Možnosti využití homeopatie

Homeopatie může pomoci při detoxikaci organismu před těhotenstvím, podporuje otěhotnění a uhnízdění vajíčka (nidaci), zabraňuje nevolnosti (nausea), pomáhá při pálení žáhy, zabraňuje zvýšené tvorbě slin (hypersalivaci) a účinkuje proti hemoroidům či anemii. Dále má homeopatie své uplatnění v období prenatální diagnostiky jako podpora psychiky ženy, pokud jsou výsledky testů pozitivní.

„Podpůrným opatřením může být i v závažných situacích, pokud hrozí předčasný porod (dráždivá děloha) nebo hypertenze v těhotenství. V neposlední řadě lze homeopatika využít i při péči o ženu při zamlklém těhotenství nebo po spontánním potratu,” dodává Radka Wilhelmová.

Homeopatika při problémech v těhotenství

Nux vomica 9 CH – lék ze semen liány kulčiby –shutterstock_431595796 užívá se při pálení žáhy, ranní nevolnosti i po jídle, silném dávení, tíze a bolesti v žaludku zhoršené jídlem. Zlepšuje metabolismus, urychluje detoxikaci, eliminuje negativní působení léků či stravy podané matce v těhotenství. Velmi vhodný je také při užívání léků během porodu, po císařském řezu, epidurální analgezii či celkové anestezii.

Sepia officinalis 9, 15 CH – sépiový inkoust – lék první volby pro těhotenskou nauzeu a zvracení zvláště v I. trimestru je možné používat v kombinaci s dalšími léky proti nevolnosti. Má pozitivní účinek na žilní systém, pojivové tkáně a vazivo v oblasti pánve, zabraňuje pocitu tíhy a tlaku v podbřišku. Doporučuje se i při psychickém rozladění v období šestinedělí, u takzvaného syndromu prázdného břicha.

(…)

Zajímá vás více? Celý text a mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v květnovém vydání Bylinky revue a speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 28. dubna!

fb-banner-2-0517objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.