Ukázka z červencových Bylinek: Poznejte ty nejúčinnější bylinky na letní úrazy

Prázdniny jsou pro děti obdobím zábavy, pro nás dospělé jde však o období zvýšené ostražitosti, protože ruku v ruce s větší aktivitou našich ratolestí (a nejen jejich) dochází k nárůstu různých karambolů s většími či menšími následky. Tomu samozřejmě nezabráníme, ale alespoň u drobnějších následků si můžeme pomoci bylinkami.

Problémy se zažíváním

Léto je spojené s objevováním nepoznaného, což může vést i br-7-2017-maketak nepříjemným následkům v podobě průjmu nebo naopak zácpě. Pokud je příčinou průjmu to, že jsme snědli něco, co nám jednoduše nesedlo, můžeme využít léčivý potenciál borůvky, řepíku, máty a meduňky. Pokud průjem neustoupí do dvou dnů nebo je spojen s křečemi, je nutné navštívit lékaře.

Borůvky a další prostředky na průjem

Borůvky jsou drobný keř, jehož plody jsou nejen velmi chutné, ale napomáhají nám i při akutních průjmových onemocnění starších dětí a dospělých. Pro zmírnění průběhu se používá borůvkový čaj, který se připravuje z jedné lžíce rozmačkaných sušených borůvek a 250 ml vody. Vodu s borůvkami pomalu přivedeme k varu a necháme velmi jemně povařit deset minut. Vroucí nápoj scedíme, necháme vychladnout a pijeme několikrát denně. Nemáme-li možnost připravit si čaj, lze jednoduše lžíci či dvě sušených borůvek rozkousat a zapít vodou.

Dalším účinným prostředkem je čaj z natě řepíku, máty a meduňky. Bylinkový čaj připravíme z jedné lžičky sušené směsi uvedených bylin (od každé po jednom dílu), kterou shutterstock_321102602přelijeme ¼ litrem vroucí vody a pod pokličkou necháme louhovat deset minut. Pijeme příjemně teplý čaj třikrát denně po douškách. Při průjmových onemocněních je velmi důležité hodně pít a doplňovat minerály.

Opakem průjmu je zácpa, která nás dokáže potrápit zejména při změně prostředí a stravy. Jedním z nejšetrnějších prostředků je pojídání lněného semínka. Jednoduše dvakrát či třikrát denně sníme lžíci semínek a zapijeme velkou sklenicí vody. Během jednoho dne bychom měli mít po problému.

Spáleniny od sluníčka a popáleniny

I když to slyšíme každý rok, stejně se prostě někdy stane, že se při pobytu venku na slunci jednoduše spálíme. Když už se tak stane, je nutné pokožku v co největší možné míře zklidnit a hydratovat.

(…)

Text: Michaela Suchá

Zajímá vás více? Mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v červencovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vyšly v pátek 30. června!fcb-banner-7-2017objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.