První pomoc z přírody (ukázka ze zimního vydání BYLINKY REVUE)

Další díl vašeho oblíbeného seriálu. A protože se nám venku chystá sněhová nadílka, je téma jasné. Tentokrát se zaměříme hlavně na zimní úrazy, problémy a nemoci. Tak než půjdete pro léky, zkuste se nejprve začíst do těchto řádků.

První pomoc zná jistě každý z nás. Ale rady, které vám tu přinášíme jsou vhodné pouze v případě, že zranění není natolik vážné, aby si vyžadovalo odborné ošetření lékaře. Pokud cítíte, že je přesto lepší k lékaři jít, udělejte to. Ale až se budete léčit sami doma, pak zkuste i rady, které vám dnes předkládáme. Mohou být pro vás daleko lepší než drahé tobolky a mastičky z lékárny.

Omrzliny

Přes zimu je to poměrně běžná záležitost. A letos bude možná ještě běžnější, klimatologové totiž předpokládají, že nás čeká nejchladnější zima za posledních 1000 let! Můžete si sice nakoupit hromady termooblečení a silných svetrů, ovšem nosu, bradě, uším (a zapomenete-li na ruce rukavice, pak i prstům) hrozí reálné omrznutí. A to pak může být pořádný problém. Co na ně funguje?

Měsíčková mast – regeneruje pokožku, tiší bolest a stimuluje hojení. A jak si ji můžete vyrobit? 500 g sádla, 4 hrsti květu měsíčku zahradního, l kulička borové pryskyřice, 2 lžičky kafru, 100 g včelího vosku a 1 hrst květu heřmánku.

Postup: Ve vodní lázni rozpusťte sádlo, vložte rozsekané květy a vařte na mírném ohni 3 hodiny. Pak nechejte stát do druhého dne. Znovu nechte rozpustit na mírném ohni, přeceďte a zbytky květů vylisujte a znovu vlijte do masti a rozmíchejte. Přes gázu přeceďte do zavařovací sklenice a opět ve vodní lázni mírně vařte. K tomu přidejte borovou pryskyřici zabalenou v gáze, kafr a včelí vosk. Vařte do rozpuštění. Po vychladnutí dejte do lednice.

Pokračování v zimním vydáni BYLINKY REVUE