Nejspíš si právě říkáte, co asi může být na banánovníku neznámého. Plody jsou na pultu každého obchodu a patří mezi jeden z nejprodávanějších ovocných produktů. Ovšem zkusili jste někdy ochutnat banánové listy nebo květ?

Banánový listBUTTON-PREDPLATNE

Mají všestranné využití, a to nejenom v kuchyni, ale také v kosmetice či masážích. Na jihu Indie se na nich servíruje jídlo a v Indonésii či na Srí Lance se do nich balí maso na grilování, jelikož banánový list nad ohněm neshoří. I u nás se můžete objednat na masáž a zábal banánovými listy či kosmetickou banánovou proceduru. Možností využití tohoto ovoce je zkrátka mnoho.

Popis listů

Zjednodušeně by se dalo říci, že jde vlastně o takové velké plátno. br-11-2016-maketaListy banánovníku jsou velké, dlouhé a žebrované. Dále jsou celokrajné a do šířky mohou mít až 80 centimetrů. Co se délky týče, list běžně dorůstá i několika metrů.

Velké a široké se však v gastronomii nevyužívají. Pro tyto účely se hodí spíše mladší listy, tedy i kratší a užší. Mladé listy jsou široké maximálně 30 centimetrů a bývají ještě křehké, ovšem už ne rozpadavé.

Banánové listy mají barvu zelenou, tudíž zažloutlý či popraskaný produkt nikdy nekupujte. Stejně tak se vyhýbejte banánovým listům, které mají černé skvrny. U nich mohlo dojít k zapaření při přepravě, takže i kvalita pochopitelně znatelně klesá.

Zdravotní účinky

Listy banánovníku obsahují velké množství zdraví prospěšných látek. shutterstock_487081654Pomiňme běžné vitamíny a minerální látky, za zmínku stojí především obdobné složení, jaké má například zelený čaj. Navíc obsahují enzym, který je schopen v těle působit jako prevence proti Parkinsonově chorobě.

Listy v kuchyni

Banánové listy se mohou používat jako dekorace i jako samotná součást slavnostních pokrmů. Nejtypičtější jsou zejména v hinduistických a buddhistických kulturách.

(…)

Zajímá vás více? Listopadové Bylinky revue a speciál Migréna vycházejí již ve čtvrtek 27. října!
fcb-banner-11-2016-2Magazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.