Netradiční ovoce s lehkou nakyslou chutí vás absolutně okouzlí. Jeho vůně je sladce neodolatelná, zatímco chuť se dá přirovnat ke směsi lesních jahod, kiwi, angreštu a ananasu.

BUTTON-PREDPLATNEFejchoa Sellowova nebo jen fejchoa patří mezi stálezelené dřeviny. Jedná se o mohutný keř či spíše strom rostoucí až do výšky pěti metrů. Doma je v subtropických částech Jižní Ameriky, nejčastěji se pěstuje v lesích Brazílie, Paraquaye, Uruguaye a Argentiny. Dnes je však rozšířena téměř ve všech subtropických oblastech, hodně se pěstuje i ve Středomoří.

BR-10-2016-MAKETAVětšina dnes prodávané fejchoy pochází zejména z Nového Zélandu. Pěstuje se ale i na Kavkaze či ve Skotsku.

Popis rostliny

Rostlina má vstřícné, eliptické listy, které jsou dlouhé až sedm centimetrů. Celokrajné, kožovité, modrozelené a na líci hladké a lesklé. Na spodní straně jsou typicky plstnaté s vystouplou žilnatinou.

Jedlé květy rostou z úžlabí listů jednotlivě, případně i po dvou. Jsou oboupohlavní. Plody jsou podlouhlé bobule až šest centimetrů dlouhé. Mají oválný nebo vejčitý tvar a jsou pokryté tenkou voskovou kůžičkou s jemnými chloupky. Rychle se kazí, po sklizni vydrží maximálně jen tři až pět dní.

Pěstování v našich podmínkách

Fejchoa může být pěstována ze semene, která vyséváme ihned po vyjmutí z plodu. Možné je i řízkování.shutterstock_343662074 Jedná se o poměrně nenáročnou rostlinu a je možné vypěstovat si ji i v našich podmínkách v běžném bytě. Důležité je však slunné stanoviště, jelikož má ráda sluníčko. Ideálním místem je pro ni okenní parapet směřující na jižní stranu. Pokud ji chceme pěstovat venku, i to je možné, je však nutné dbát na slunné stanoviště a být opatrný na teplotu. Snese sice teploty až do mínus pěti stupňů Celsia, krátkodobě až do mínus deseti, ovšem mráz může poničit listy. Ideální přezimování pro rostlinu je teplota okolo 15 stupňů Celsia.

(…)

Zajímá vás více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, rad a tipů najdete v říjnovém vydání Bylinky revue a speciálu Vlasy, které jsou k dostání od 23. září!

FCB-BANNER-10-2016Magazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.