Ukázka z červencových Bylinek: (Ne)známé plodiny – 13. díl – Tivuk (Luffa)

Vypadají jako cukety, podobně se připravují a dokonce i chutnají. Patří rovněž do čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae). Jde však o rostlinu, která je doma v tropech. A i když jste ji možná ještě neochutnali, jistě jste se s ní setkali ve své koupelně. Z plodů se totiž vyrábí žínka na mytí.

PredplatneSetkat se s rostlinou můžeme hned pod několika názvy – houbová tykev, tivuk či  tournef. Jde o jednoletou rostlinu z rodu dvouděložných. Velmi se podobá cuketě či okurce, plod je třípouzdrý a obsahuje velké množství semen.

Nejčastěji se můžeme setkat s druhem Luffa cylindrica, jejímž domovem je jihovýchodní Asie, Arábie, Egypt či Jižní Amerika. br-7-2017-maketaPěstovat lufu můžeme i v našich podmínkách, ale většinou nevyroste více než průměrná okurka. Při velmi slunném a dlouhodobě krásném počasí a také se při troše štěstí může podařit vypěstovat plody až metr dlouhé.

Popis rostliny

Jednoletá jednodomá úponkatá popínavá rostlina má tenkou hranatou lysou lodyhu. Listy jsou střídavé, řapíkaté a dorůstají až 25 centimetrů do délky. Každý list má 5–7 laloků. Květy jsou pětičetné a až 9 centimetrů dlouhé. Barvu mají žlutou. Plodem je kyjovitá vysychavá pukavá bobule, která je až 40 centimetrů dlouhá a má podélné hrany. Ve zralosti je bledě zelená až do hněda. Má tři silně vláknité komory a spoustu semen. Semena jsou oblá, zploštělá, až jeden centimetr dlouhá. Mají černou barvu a členitý povrch.

Využití v léčitelství

Semena lufy obsahují kolem 20 procent oleje a stejně jako ostatní části rostliny (včetně kořenů) jsou využívána v medicíně i léčitelství. Nechybí ani celé spektrum minerálních látek a vitamínů, 1,5 procenta bílkovin, 0,1 procent tuku, 5 procent sacharidů a 0,5 procent vlákniny. Plody mají protinádorové, antimikrobiální i insekticidní účinky. Využívají se však i jako projímadlo a antihelmintikum (proti červům).

Lufa v kuchynishutterstock_393204271

Využíváme zejména mladé plody. Ty jsou křehké, šťavnaté a aromatické. Používají se do salátů, na vaření či se nakládají podobně jako okurky do nejrůznějších nálevů. Báječně se hodí k masu. Je výborná do leča i dalších zeleninových směsí. Můžeme ji zapékat podobně jako lilek. Ocení ji rovněž hubnoucí jedinci, protože plody jsou nízkokalorické.

Plody v koupelně

Z plně vyzrálých plodů si můžeme vyrobit přírodní masážní mycí žínku, která zbaví pokožku odumřelé kůže. Lufa rovněž napomáhá odstraňovat celulitidu, prokrvuje tkáně a tím zlepšuje krevní oběh. Využívá se i při saunování. Může pomoci zmínit bolesti při revmatismu tím, že prokrvuje okolní tkáně. Přináší úlevu namoženým a unaveným svalům.

(…)

Zajímá vás více? Mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v červencovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vyšly v pátek 30. června!fcb-banner-7-2017objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.