Tuto rostlinu možná znáte spíše pod jménem kvájáva hrušková. Kromě toho, že skvěle chutná, má řadu pozitivních účinků na lidské tělo. Navíc obsahuje spoustu vitamínu C, čímž pomáhá posilovat imunitní systém.

BUTTON-PREDPLATNE2Jde o rostlinu spadající do čeledi myrtovitých. Tento tropický keř dorůstá výšky až jedenáct metrů a je původem z Ameriky. Miluje teplo a nejvíce se mu daří v subtropickém podnebném pásmu. U nás byste s venkovním pěstováním nepochodili, avšak pěstovat si ho můžeme jako krásnou pokojovou rostlinu.

Květy jsou bílé a následně se z nich vytváří bobule vejcovitého tvaru, které vypadají téměř jako naše hruška. Mají měkkou zelenou slupku a uvnitř je ukrytá červená dužina s bílými semínky.br-6-2017-maketa Ta obsahuje hodně pektinu, tudíž je rosolovitá. Plody jsou sladko-kyselé a velmi osvěžující. Chutnají trošku jako hrušky smíchané s fíky či kdoulemi.

Obsahové látky

Plody guave obsahují hodně vody. Dále pak sacharidy, bílkoviny, tuk a vlákninu (většinou rozpustnou). Nechybí ani vitamíny (A, C, E, K a vitamíny skupiny B) či minerální látky (draslík, hořčík, vápník, zinek, měď, fosfor, selen, mangan). Bohatě jsou zde zastoupeny karotenoidy, čili látky se silným antioxidačním účinkem, které se v těle přeměňují na vitamín A.

Účinky na zdraví

Guave prokazatelně snižuje krevní tlak i cholesterol. Upravuje hladinu krevního cukru a pečuje o zdravé cévy. Díky vysokému obsahu rozpustné vlákniny dokonale čistí střeva a ulehčuje vylučování stolice, je skvělým doplňkem při zácpě.

Toto tropické ovoce je rovněž velmi dobrým doplňkem při rekonvalescenci či dlouhodobé únavě. Doplňuje potřebné látky. Zejména pak vitamín C, kterého obsahuje dokonce více než acerola nebo šípky. Pyšní se obsahem 184 miligramů vitamínu C na 100 gramů ovoce.

Guave doplňuje energii, účinně detoxikuje, zklidňuje nervový systém, podporuje hubnutí, mineralizuje kostní a kloubní tkáň a funguje jako účinná prevence proti osteoporóze.shutterstock_311405114

Pěstování

Pokud seženeme již předpěstovanou rostlinku, budeme mít méně práce, ale i ze semen je možné s úspěchem doma pěstovat.

Semena lze běžně koupit v zahradnictví. K tomu si přikoupíme ještě substrát pro tropické nebo alespoň pokojové rostliny. Doma vložíme substrát do truhlíku a 0,5–1 centimetr do hloubky vtlačíme semena, která jen lehce přikryjeme zeminou. Klíčení trvá 6–12 týdnů.

(…)

Zajímá vás více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v červnovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 2. června!fcb-banner-6-2017

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.