Ukázka z květnových Bylinek: Nejlepší byliny proti stresu

V pravěku pomáhal lidem obstát při lovu, v boji i při útěku. Nás ale pomalu zabíjí, protože si s ním nevíme rady. Ano, řeč je o stresu, který podle všeho stojí za celou řadou nemocí a fyzických i duševních obtíží, s nimiž se musíme potýkat.

BUTTON-PREDPLATNEStres je v dnešní době často používané slovo, jež vnímáme jako tlak, psychickou nepohodu, nervozitu či přepracování – prostě to, v čem jsme jako moderní lidé dnes a denně – od zazvonění budíku přes kolonu cestou do práce až po nervózního šéfa, který na nás nenechá „nit suchou“. Co se ale přesně děje s naším tělem, když je ve stresu?

Stres nás povzbuzuje k výkonu

Původně byl stres něco jako červené tlačítko, které v nás zapne „druhý motor“. br-5-2017-maketaTen naskočil ve chvíli, kdy byl život v ohrožení, kdy bylo potřeba jet na plný plyn. Ať již při lovu, který se mohl velmi rychle zvrhnout v to, že jsme se sami stali lovenou zvěří, až po očekávání bitvy, potřebu se prát nebo třeba i rychle utéct.

Organismus v tu chvíli pracoval na plné obrátky – srdce tlouklo jako o závod, dech se zrychlil, mozek se soustředil na každou maličkost díky zostřenému vidění, citlivějšímu sluchu a vnímavějšímu čichu, svaly dostávaly dost energie, abychom byli rychlejší a mrštnější. To všechno za podpory spousty chemických reakcí – vyplavování hormonů a okysličování krve… Stav, kdy ze sebe tělo dává opravdu všechno, nemohl logicky trvat dlouho, ale na reakci, ať to byl útok nebo útěk, postačil.

Stres je tedy něco, co našim předkům zachraňovalo život. Proč nám ale dnes ubližuje?shutterstock_146295701 Naším mamutem je v dnešní době strach z toho, že přijdeme o práci, že nestihneme vyzvednout dítě ze školky včas, že nesplníme to, co nám v práci uložili… Něco v naší hlavě neumí rozlišit, kdy jde o život a kdy jen o každodenní „maličkosti“, a prostě stiskne onen červený knoflík, který zapíná druhý motor.

Je jedno, jestli jste v tu chvíli museli uskočit před nepozorným řidičem na přechodu pro chodce nebo se jen v duchu polekali, že nestíháte autobus a přijedete pozdě do práce. Takových „stresových“ situací prožije každý z nás za den mnoho – už to není občasná akce, ale pravidelná, která postupně vyčerpává organismus, imunitu a připravuje nás o spoustu energie.

Pokud tělo desetkrát denně musí vyšroubovat tlak na maximum, aby vás mohlo nachystat na nějaký výkon, je jen otázkou času, kdy mu ten vysoký tlak přijde lepší nechat trvale. Z toho pak vznikají problémy s tlakem a srdcem, cukrovka, nastartované tělo vám nedovolí usnout, dožaduje se cukru a energie, imunita se oslabuje a snáz podlehnete virům a bakteriím.shutterstock_558374452

Co pomůže od stresu?

Samotný stres neboli reakci organismu nezastavíte ani se ji „neodnaučíte“. Ono by to ani nebylo rozumné, protože jistě nastane mnoho situací, kdy vás opět zachrání a pomůže vám vybruslit z maléru díky rychlé reakci.

(…)

Text: Anežka Nová

Zajímá vás více? Celý text a mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v květnovém vydání Bylinky revue a speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 28. dubna!

fb-banner-2-0517objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.