Po tisíciletí se konopí využívalo v tradiční domácí medicíně. Po letech absolutní prohibice se bylinná síla konopí vrací do našich všedních dní. Konopná semínka či konopný olej jsou zdroje mnoha živin důležitých pro náš organismus a je velice snadné zařadit je do každodenního jídelníčku.

Konopné semínko je superpotravina
Semínka z konopí setého (cannabis sativa) jsou významným zdrojem bílkovin, minerálů (železo, vápník, zinek, fosfor, hořčík či draslík) a vitamínů (A, B, C a E) a esenciálních mastných kyselin omega-3 a omega-6, které jsou v ideálním poměru. Díky tomu se konopné semínko může zařadit mezi superpotraviny – navíc s tou výhodou, že roste v našich zeměpisných šířkách a není potřeba je dovážet z daleka.

Využití konopného semínka v kuchyni je jednoduché. Stačí ho mít neustále při ruce a vzpomenout si na něj, když připravujete ranní müsli, smoothie, zeleninový salát, polévku, těsto na koláč či chléb, palačinky, nebo když máte na něco chuť. Konopná semínka totiž chutnají jako oříšky, ozvláštní skutečně každé jídlo a vašemu tělu zaručí přísun zdravých látek. Dejte si jednu až dvě lžíce denně a po čase ucítíte zdravou energii, zlepšení fyzické kondice a ekzému či lupénky. Konzumace konopného semínka se doporučuje v případě nemocí, jako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza, artritida či rakovina – právě díky obsahu důležitých látek pomáhá konopné semínko při projevech těchto nemocí.

Pokud se chcete vyhnout mléčným produktům, pak je pro vás ideální konopné mléko. Jeho příprava je velice snadná – předem namočená konopná semínka rozmixujete a přecedíte. Je ideální pro vegetariány, vegany, celiaky i pro ty, kdo trpí alergií na ořechy. Ti jistě ocení oříškovou příchuť konopného mléka.
Ideální poměr esenciálních kyselin pro zdraví
Panenský konopný olej obsahuje zhruba 15–30 procent kyseliny alfa-linolenové (ALA, omega-3) a cca 45–60 procent kyseliny linolové (LA, omega-6), přičemž tento poměr esenciálních mastných kyselin (2:1 až 3:1) je zcela optimální pro lidské zdraví. V tom se konopný olej spolu s konopným semínkem řadí mezi ty potraviny, které je nejlepší mít v kuchyni na dosah stejně jako sůl. Olej však rozhodně pouze pro studenou kuchyni.

Oleje rozpouští důležité vitamíny (A, D, E a K) a ten konopný je vynikající základ pro salátové zálivky, ale podpoří také takové vitamínové bomby, jako je kysané zelí nebo smoothie z ovoce či zeleniny. Jeho příjemná oříšková chuť ozvláštní i obyčejné jídlo, jako jsou brambory na loupačku nebo škubánky. Kdoví, jestli právě takhle tato staročeská jídla nejedli naši předci.

Ať se rozhodnete pro konopný olej, konopné semínko nebo obojí, při pravidelném užívání si jistě uvědomíte blahodárný vliv všech důležitých látek, které konopné produkty obsahují. Díky tomu je ocení i těhotné ženy a kojící matky.