Ukázka z květnových Bylinek: Máte oslabenou imunitu? Pomohou vám dřínky

Dřín obecný je naše původní dřevina. Neroste však jen ve volné přírodě, pro své široké využití je pěstován i v zahradách. Nabízí se celá řada odrůd, které lákají hlavně velikostí a chutnými a zdravými plody.

BUTTON-PREDPLATNEDřín (Cornus) je rod, který zahrnuje mnoho na pohled výrazně odlišných druhů. Kromě nejznámějšího dřínu obecného (Cornus mas) se můžeme setkat také s dřínem lékařským (Cornus officinalis).

Dřín lékařský se u nás příliš nevyskytuje a je pěstován spíše vzácně. Má však léčivé účinky a jeho plody jsou v čínské medicíně předepisovány při ochablosti v kolenou a bedrech.

Raritou je dřín květnatý (Cornus florida) pocházející ze Severní Ameriky. Tento druh je, jak už název napovídá, atraktivní hlavně svými květenstvími. Přesněji řečeno listeny, které květenství br-5-2017-maketapodepírají. Listeny mají bílou nebo světle růžovou barvu. Z jednoho květenství se vyvíjí tři až čtyři jedlé plody.

Obdobná květenství a listeny má i dřín japonský (Cornus kousa), který můžeme pěstovat na své zahradě. Jeho plody vypadají jako liči a používají se k výrobě vína.

Nápadně velké, jedlé, červené a sladké plody, které vypadají velmi exoticky, má i dřín hlavatý (Cornus capitata). Dle mého názoru jsou plody tohoto druhu nejzajímavější. V našich podmínkách však není plně mrazuvzdorný.

Pokud na zahradě nemáte místo pro nové stromy, můžete pěstovat dřín kanadský (Cornus canadensis), je to maximálně dvacet centimetrů vysoká půdopokryvná rostlina.

První potrava pro včely

S květy dřínu obecného se můžete setkat v březnu, někdy i časněji. O jeden až dva týdny dříve kvete dřín lékařský. Květenství se rozvíjí před olistěním na krátkých holých větévkách.shutterstock_310420655 Mají žlutou barvu, sladce voní a jsou bohatým zdrojem nektaru pro včely.

Listy se na dřínu objevují až v dubnu po odkvětu. Máme na výběr z nepřeberného množství odrůd lišících se zbarvením plodů i listů. Odrůdy Variegata a Elegantissima mají panašované listy, odrůda Aurea má naproti tomu listy žlutozelené. Na podzim listy i listeny zaujmou krásným zbarvením.

Dřínky na sto způsobů

Dřín obecný má jeden až tři centimetry velké  oválné plody červené barvy, které se nazývají dřínky. Červená barva dřínek však není pravidlem. Existují i odrůdy, které jsou v době plné zralosti bílé či žluté nebo mají téměř černou barvu.

(…)

Text: Simona Albrechtová

Zajímá vás více? Celý text a mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v květnovém vydání Bylinky revue a speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 28. dubna!

fb-banner-2-0517objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.