Bylinky revue 2/2018
Termín vydání: 26. 1. 2018
Žádejte v prodejnách tisku
Tel.: +420 225 985 225
(všední dny 08:00 – 18:00)
Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) má původ na písečném mořském pobřeží Číny a Japonska, dnes jej ale najdeme na celém světě.
Léčivé vlastnosti kotvičníku jsou známy tisíce roků a prokázané vědeckými studiemi, takže ho dnes využívá i oficiální medicína.
Popis rostliny
Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) se řadí do čeledi Kacibovité (Zygophyllaceae). Je to jednoletá poléhavá rostlina, která může být i přes dva metry dlouhá. Vyhovují mu hlinitopísčité půdy a slunná, teplá a sušší místa. Dá se snadno pěstovat i v našich klimatických podmínkách.
Má větvené kořeny, listy složené z lístků (menší mají 4–5 a větší 6–9 párů lístků), žluté květy jsou jednotlivě v úžlabí listenů, plod je hvězdicovitý, poltivý, zprvu zelený a pak šedohnědý, ve zralosti tvrdý, složený z pěti samostatných plůdků, které mají dva dlouhé postranní tvrdé ostny.
Podle počasí obvykle kvete od června a plod zraje v červenci až říjnu. Na rostlině mohou být současně květy i plody.
(…)
Text: Boleslav Hemzal
Zajímá vás více? Celý tento text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v únorovém vydání Bylinky revue a Zdravých receptů, které vycházejí v pátek 26. ledna!
Magazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.