Ukázka z červencových Bylinek: Léčení včelími produkty

Med je produktem včely medonosné (Apis mellifera), což ji zařazuje mezi užitečný hmyz. Kromě medu produkuje také pyl, propolis, mateří kašičku, včelí jed a vosk. Včely jsou jediným blanokřídlým hmyzem, který „vyrobí“ takové množství medu, že stačí nejenvlastnímu rozvoji včelstva, ale i na vytvoření zásob.

PredplatneDostatečné zásoby medu dokáží včely vytvořit díky tomu, že v čase hlavní snůšky tvoří jejich společenství (jednu rodinu obsazující jeden úl se dvěma až třemi nástavkami) 50 000 až 80 000 včel. Podle vzdálenosti a vydatnosti nektaru potřebují včely pro nasbírání jednoho kilogramu medu 2–5 milionů vzletů.

Rozdíly mezi nektarem a medem

Nektar, který obsahuje 30 až 50 br-7-2017-maketaprocent vody, zdaleka není medem, jak ho známe. Během sběru a ukládání ho včely zpracovávají a enzymovým štěpením v žaludku mění v med, přičemž ho obohacují některými látkami z vlastního organismu.
Medem se včely krmí, přebytek pak ukládají do medníku. Tam zraje, odpařuje se z něj přebytečná voda a získává konzistenci a chuťové vlastnosti, které se od dobrého medu vyžadují.

Med je vzácným přírodním lékem a potravinou, kterou lidé znají už po tisíciletí. Vědci odhadují, že včely se na naší planetě vyskytovaly už před více než 80 miliony let, a podle posledních fosilních nálezů je možné jejich existenci odhadovat dokonce na víc než 100 milionů let.

Prim v lidové medicíně

V souladu s dosavadními zkušenostmi a poznatky se med jako součást lidového léčitelství doporučuje především při onemocnění jater, zejména při jejich virovém zánětu, poškození jaterní tkánshutterstock_155367212ě chemickými léky, zánětech žlučníku, dále při léčbě žaludečních vředů a vředů na dvanáctníku. Využívá se i při léčení srdečních nemocí a vysokého krevního tlaku, skleróze, kašli, průjmech, salmonelóze nebo při léčbě pásového oparu a střevních potížích.

Med má dále uklidňující účinek, předchází zhoršení arteriosklerózy, snižuje cholesterol a zvyšuje tvorbu glykogenu (až o 18 procent). Aplikuje se při léčení dětských anémií a při neurastenických projevech u dětí. Užívá se k lepšímu prokrvení srdečního svalu a při pooperačních stavech. Kromě toho stimuluje regeneraci tkání a snižuje zjizvení hojících se ran. Používá se rovněž při zánětu sliznice tlustého střeva, působí proti vzniku křivice. Tmavý med se užívá při nedostatku stopových prvků (železa) v krvi.

Med se může hodit i při mozkových potížích, jako prostředek proti nočnímu pomočování dětí nebo při otravách. shutterstock_134610281Doporučuje se v období rekonvalescence a všeobecně při oslabení organismu a také lidem v pokročilejším věku, při léčbě anémie, na posílení nervové soustavy a imunitního systému. Snižuje toxické působení kávy, cigaret, alkoholu a silného čaje.

(…)

Zajímá vás více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v červencovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vyšly v pátek 30. června!fcb-banner-7-2017objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.