Ukázka ze zářijového vydání Bylinek: Konopí XXXIII. díl – Poruchy příjmu potravy

BR-9-2017-MAKETABylinky revue 9
Termín vydání: pátek 1. 9. 2017
Žádejte v prodejnách tiskuPredplatne
Tel.: +420 225 985 225
(všední dny 08:00 – 18:00)

tisíce let je konopí známé svou schopností zvyšovat chuť k jídlu (někdy až za hranici „zdravého“ hladu) a tisíce lidí si s jeho pomocí ulevuje od různých poruch příjmu potravy, jako je třeba anorexie nebo bulimie.

Nejnovější výzkumy navíc ukazují, že spojení mezi endokanabinoidním systémem a tímto typem psychických onemocnění je hlubší, než se doposud zdálo.

Nejasné výzkumy

Ačkoli je použití konopí k léčbě anorexie už desítky let předmětem zájmu lékařů, výsledky dosavadního zkoumání nebyly ani zdaleka vždy prokazatelné.  Již v roce 1983 byl například proveden pokus srovnávající vliv THC a placeba na chuť k jídlu u pacientů trpících anorexií.

Tip Bylinky revue: Na našem eshopu si stále můžete zakoupit loňské i letošní speciální vydání týkající se jen a pouze konopí!

Ukázalo se, že THC nejenže nezvyšovalo kalorický příjem ani celkový příbytek na váze, ale u některých osob vyvolávalo závažné psychické potíže. Novější výzkumy jsou však v tomto směru optimističtější – při použití dronabinolu, syntetické obdoby THC, došlo u anorektiček ve srovnání s placebem k malému, ale znatelnému zvýšení příbytku na váze bez negativních vedlejších účinků.

Ke stejnému výsledku dospělo také několik studií na zvířatech, které potvrdily, že podání THC a jiných látek vážících se v mozku na stejné receptory vedlo ke zvýšení chuti k jídlu a přshutterstock_668004628ibývání na váze. Podáváním denní dávky 0,5 mg THC se sice v kontrolní skupině snížila šance na přežití, u přeživších myší však došlo k nárůstu krmných dávek.  Když bylo přírodní THC nahrazeno syntetickým anandamidem (což je tělu vlastní kanabinoid, který si vytváří lidský mozek a který se váže na stejné receptory jako právě THC), zvýšila se spotřeba krmiva bez negativního vlivu na úmrtnost. Na druhou stranu se nepodařilo dosáhnout zastavení váhového úbytku u pokusných zvířat.

Máme hlad

Neexistují žádné studie na lidech zaměřené specificky na téma přímého vlivu konopí na chuť k jídlu u pacientů trpících pouze anorexií, bylo nicméně spolehlivě prokázáno, že kanabinoidy fungují při léčbě nechutenství jako vedlejšího účinku některých závažných chorob, například u různých forem rakoviny, AIDS nebo žloutenky.

(…)

Zajímá vás více? Celý tento text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v zářijovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 1. září!FCB-BR9-ZR9

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.