Fibromyalgie představuje závažné chronické onemocnění projevující se zejména bolestí svalů a kostí, únavou a zvýšenou citlivostí na tlak především v oblasti krku, páteře, ramen a kyčlí. Nemoc se v dospělé populaci vyskytuje zhruba u 2 procent lidí (u žen osmkrát častěji než u mužů) a její příčinu se doposud nepodařilo odhalit. Dnes dostupná konvenční léčiva navíc často nedokáží poskytnout dostatečnou úlevu od bolestí souvisejících s tímto onemocněním.

Pacienti hledají nadějiBUTTON-PREDPLATNE2

Mnoho pacientů s touto nemocí se proto obrací k alternativním metodám a tvrdí, že samoléčba konopím jim pomáhá zvládat projevy nemoci. Rovněž lékaři ve státech, jež legalizovaly konopí k léčbě, ho pacientům s muskuloskeletálními onemocněními (MSDs) doporučují ve stále hojnější míře. Stále ovšem postrádáme dostatek klinických studií, jež by potvrzovaly účinnost kanabinoidů na toto bolestivé onemocnění.

Všichni pacienti s fibromyalgií mohou potvrdit, jak náročné je s ní žít. Běžné úkony, jako je třeba praní nebo vaření, jsou najednou vyčerpávající nebo dokonce nesplnitelné. br-6-2017-maketaPřitom ještě před nějakými deseti lety lékaři ani nevěřili, že fibromyalgie existuje – často ji označovali za výmysl „hysterických“ žen. Dodneška ji řada lékařů zaměňuje za jinou diagnózu.

Obecně se tato nemoc považuje za formu chronické bolesti a rostoucí počet důkazů naznačuje, že se jedná o komplexní neurologickou poruchu. Mimo chronickou bolest postihující svaly a pojivové tkáně si pacienti často stěžují na ztuhlost kloubů, chronickou únavu, nespavost, slabost, bolest hlavy, problémy se zažíváním, úzkost a poruchy vnímání (například tzv. „fibro mlhu“).

 

Co fibromyalgii způsobuje

Příčina fibromyalgie stále není zcela zřejmá. Dr. Ethan Russo, význačný neurolog a farmakolog, který zasvětil většinu své profesní kariéry studiu konopí a čtenářům tohoto seriálu dobře známého endokanabinoidního systému (ES), přišel s teorií, že fibromyalgie by mohla být spojená s takzvaným klinickým nedostatkem endokanabinoidů.shutterstock_218532538

Hlavním cílem ES je dosáhnout homeostáze – svým působením tedy v lidském těle napomáhá udržovat stabilní podmínky. Když tento systém něco vyvede z rovnováhy, projeví se to na zhoršeném zdraví. Nerovnováha v ES může způsobovat celou řadu obtíží zahrnujících mimo jiné poruchy nálad, spánku či trávicího systému, ale také svalové křeče. Přesně tyto obtíže patří i mezi příznaky fibromyalgie, což by teorii Dr. Russoa podporovalo.

Potenciál kanabinoidů při léčbě

U fibromyalgie je obtížné už jen potlačit její příznaky – vyléčit tuto nemoc zcela se zatím zdá být nemožné. Mnoho pacientů proto zajímá, jestli by konopí mohlo zmírnit jejich bolesti.

Američanka Teri Robnettová, zakladatelka a výkonná ředitelka coloradské Aliance pro pacienty léčící se konopím, také patřila mezi pacienty s fibromyalgií. Po autonehodě před dvaceti lety se u ní tato nemoc projevila poprvé – a od té doby celé roky užívala léky na předpis, ale velmi špatně snášela jejich vedlejší účinky a obávala se možných kontraindikací. „V roce 2009 jsem se začala léčit konopím. O dva roky později jsem vysadila všechny léky a dnes už fibromyalgii zvládám pouze za pomoci konopí,“ popisuje nečekaný vývoj své léčby.

(…)

Zajímá vás více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v červnovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 2. června!fcb-banner-6-2017

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.