Jedovaté léčivky: Vánoční hvězda umí snížit horečku, ale může i ublížit

BR-12-2017-MAKETABylinky revue 12
Termín vydání: pátek 1. 12. 2017
Žádejte v prodejnách tiskuPredplatne

POZOR AKCE – zvýhodněné předplatné – platí jen do konce roku. Odešlete objednávku dnes a stíháte dodání před Vánoci.
ZDARMA: Kalendář 2018
ZDARMA: Zdravé recepty

Predplatne

Tel.: +420 225 985 225
(všední dny 08:00 – 18:00)

Možná si bez ní už nedovedete představit vánoční výzdobu – ostatně i proto se jí říká vánoční hvězda.

Jde ale o pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima), který je původně rostlinou z Mexika, jež se velmi rychle stala symbolem Vánoc v Americe i Evropě.

Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) je charakteristická svými výraznými barevnými, hvězdicovitě uspořádanými listy – tvoří hvězdu, podle které dostala i jméno. Mnozí si myslí, že jde o květenství, ale jsou to jen listeny, z jejichž středu pak vyrůstají květy. Vánoční hvězdu lze zakoupit v mnoha barevných variacích – od bílé přes krémovou, ale i modrou či sytě červenou. Mnohdy se barvě listenů dopomáhá dobarvováním nebo přestříkáním lakem s barevnými třpytkami.

V přírodě dorůstá tato rostlina až do výšky čtyř metrů, ale v květináči je mnohem menší. Kvete od listopadu do ledna až února. Pokud by se vám ji podařilo uchovat víc let, pak by mohla kvést i celý rok, ovšem museli byste ji přistínit, neboť kvete jen tehdy, pokud na ni sluneční světlo dopadá po dobu menší, než je dvanáct hodin. Proto se v případě umělého pěstování obaluje tmavou fólií, aby se načasovala doba kvetení.shutterstock_494719705

Jak pěstovat

Vánoční hvězda nemá ráda sucho ani příliš vody, stačí zálivka jednou za týden. Pokud ji přelijete natolik, že začnou uhnívat kořeny a opadávat listy, není rostlině většinou již pomoci. Jestliže naopak schne nedostatkem vláhy, máte ještě šanci ji zachránit – po zalití se vzpamatuje a obroste.

Je velmi citlivá na prochladnutí, takže až si ji ponesete domů z květinářství, rozhodně ji velmi dobře zabalte, i kdyby šlo jen o pár metrů. V bytě ji umístěte na teplé a suché místo, stranou přímého slunce a rozhodně tam, kde netáhne. Průvan nesnáší. Po odkvětu ji přeneste do chladnější a tmavé místnosti, seřízněte asi na deset centimetrů a nechejte ji tam do jara. Lze ji také řízkovat a vypěstovat si další rostliny. Pokud vydrží, můžete ji dát na teplé měsíce roku ven.

(…)

Text: Anežka Nová

Zajímá vás více? Celý tento text a mnoho zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v prosincovém vydání Bylinky revue a Zdravých receptů, které vycházejí v pátek 1. prosince!FB-BANNER-1217-BR

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.