Rozpuk jízlivý (Cicuta virosa) z čeledi miříkovitých (Apiaceae) dorůstá do výšky až 150 centimetrů a potkáte se s ním po celé střední a severní Evropě, stejně jako v Asii a severozápadní Americe.

BUTTON-PREDPLATNE2U nás ho potkáte hlavně v Polabí a Hornovltavské kotlině nad Lipnem. V ostatních oblastech je považován za vzácný a patří mezi silně ohrožené druhy.

Rozpuk můžete najít kolem cest ve vlhkých příkopech, kolem stojatých vodních ploch (rybníků) a pomalu tekoucích vod. Obecně se mu daří v bahnitější propustné půdě a prospívá jak na slunci, tak v polostínu. Poznáte ho podle duté lodyhy, listy jsou dlouze kopinaté a ostře pilovité, stejně jako podle dlouze stopkatých okolíků bez obalů s jedním až dvěma lístky.br-6-2017-maketa

Rostlina voní podobně, jako petržel a kvete od července do září. Květy mají bílou barvu a plodem je dvounažka.

Proč je jedovatý?

Rozpuk patří mezi nejjedovatější rostliny – jedovatý je celý, nejvíc ale jeho oddenek. Nejčastěji se jím otráví zvířata – hlavně ovce, ale kvůli záměně s kořenem petržele a jeho nasládlé chuti je nebezpečný i pro lidi.

Smrtelnou dávkou pro člověka jsou dva gramy oddenku. Důvodem jedovatosti jsou látky cikutoxin, isocikutoxin a viroly A, B a C. Hlavní látkou je přitom cikutoxin, což je neurotoxin, který patří mezi křečové jedy. Jedovatost se nesnižuje ani usušením.

Příznaky otravy

Jak jsme již řekli, vůní připomíná rozpuk petržel (Petroselinum crispum), ale roste na místech, kde právě petržel neroste. Kořen může chutí připomínat mrkev i ředkvičky.shutterstock_280091837

Bohužel otrava rozpukem nastupuje velmi rychle – již během pár minut nastupuje palčivá chuť v ústech, kolika s bolestí břicha a zvracení. Otrávený člověk vrávorá a omdlívá. Křeče se stupňují, objevuje se pěna u úst a skřípání zubů. Otrava pokračuje obtížemi s dýcháním, selháváním srdce a končí smrtí.

Velmi důležité je, aby se otrávený dostal co nejdříve do péče lékařů. Když už k otravě dojde, pak bohužel není prognóza dobrá a při rozvinuté otravě končí skoro v polovině případů smrtí. U zvířat existuje postup, jenž v první fázi vyvolává zvracení a pak tlumí křeče, ale i tak nebývá výsledek příznivý a má nejvyšší známku závažnosti prognózy – jde tedy o otravu fatální.

(…)

Text: Anežka Nová

Zajímá vás více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v červnovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 2. června!fcb-banner-6-2017

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.