Ukázka z dubnových Bylinky revue, které vychází v pátek 31. března: Jedlé květy rostoucí přímo z kmene stromu

Když jsem v rámci hodin dendrologie poprvé spatřila atraktivní strom jménem zmarlika (Cercis sp.), byla jsem fascinována. Celý strom byl doslova obalen růžovými květy, které vyrůstaly dokonce i z hlavních větví a kmene. Svazečky květů nejsou jen pěkné, ale jsou i jedlé a mají chuť připomínající hrášek.

BUTTON-PREDPLATNERod zmarlika zahrnuje až jedenáct druhů. V Evropě se můžeme setkat se zmarlikou Jidášovou (Cercis siliquastrum), které se také říká Jidášův strom. Tento název získala podle pověsti, kdy se na ní po zrazení Ježíše oběsil Jidáš. Strom se prý pak hanbou zbarvil do ruda.

Využití květů

Strom je atraktivní především květy, které jsou nahloučené ve svazečcích a mají bílou, růžovou nebo červenou barvu. Jak již bylo zmíněno, květy rostou i z kmene, zmarlika totiž patří mezi kauliflorní rostliny.br-4-2017-maketa

Kauliflorie je schopnost vytvářet květenství i plody přímo na hlavních větvích či na kmeni. Tuto schopnost má také kakaovník, karambola a hřebíčkovec.

Květy mají mírně nakyslou chuť a dají se použít do salátů. Využívají se i poupata, která se nakládají jako kapary. Krása květů zmarliky je umocněna faktem, že je jimi strom obalen ještě před olistěním. Na květy zmarliky se můžeme těšit právě v tomto období, od března do května.

Stromy můžete obdivovat v parcích (Průhonický park), botanických zahradách a městské zeleni. Často se s nimi setkáte také na zahradách, kde se pěstují jako rarita.

Strom lásky

Samotné listy stojí také za zmínku, mají ledvinitý či srdčitý tvar a na podzim se pěkně zlatožlutě zbarvují. Možná vám tento strom už tak připadá dost zajímavý, ale jako opravdovou kuriozitu byste měli poznat kultivar Forest Pansy. Jedná se o kultivar zmarliky kanadské (Cercis canadensis), který má vínově červené srdcovité listy, díky nimž se mu přezdívá strom lásky.

Plodem zmarliky je plochý podlouhlý lusk nafialovělé barvy, který má na švu křídlo. Lusky jsou stejně jako květy jedlé a jižní národy je přidávají do salátů. Vhodnou úpravou je také vaření, podobně jako u fazolových lusků.

Ozdoba vaší zahradyshutterstock_86576224

Zmarliku můžete bez problémů pěstovat i na zahradě. Hezky vynikne především coby solitér ve středně velkých zahradách. Protože špatně snáší přesazování, je nutné pečlivě vybrat místo pro výsadbu.

Zmarlice vyhovují hlubší, propustné, živné půdy, které budou spíše vápenaté. Místo výsadby je nejvhodnější na slunném a teplém stanovišti. Mladé stromky jsou v zimě náchylné na namrzání, z tohoto důvodu by měly být chráněny z návětrné strany. Starší stromy jsou už plně mrazuvzdorné. Pokud se vám i přesto stane, že stromek namrzne, tak se ničeho nemusíte obávat, protože se poměrně dobře regeneruje. Ve stáří má zmarlika širokou korunu, která stromu dodává malebný vzhled.

(…)

Text: Simona Albrechtová

Zajímá vás více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v dubnovém vydání Bylinky revue a novém rozšířeném speciálu Zdravé recepty, které vycházejí v pátek 31. března!fb-banner-0417

objednatMagazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.