Jaké účinky má mák na naše tělo?

Mák je velmi oblíbenou slovanskou plodinou. Obsahuje bílkoviny, vlákninu, kyselinu linolovou, vitamín E, tuky, železo, hořčík a vápník. Podporuje krvetvorbu, slouží jako prevence před osteoporózou, kardiovaskulárními onemocněními i zubním kazem. Dále působí proti stresu a anémii, podporuje dobrý stav nehtů, zubů i vlasů. Věděli jste, že obsahuje mnohem více vápníku než mléčné potraviny?

V České republice se pěstuje 62 procent světové produkce makového semene

mak

Žienka domáca je přírodní, ručně vyráběné mýdlo s mátou a zrníčky máku, který slouží jako přírodní peeling. Zakoupit ho můžete za 109 Kč na www.nuspring.cz nebo v kamenném obchůdku NuSpring na Belgické 27, Praha 2.

Účinky máku jsou známy již po tisíce let. První zmínky o pěstování pochází z oblasti Středomoří ze 6.tisíciletí př. n. l. V oblasti Čech se začal pěstovat až v 19. století. Z posledních údajů z roku 2008 se v České republice pěstuje 62 procent světové produkce makového semene. Najdete ho zejména v oblasti středních Čech, okolí Tábora, Čáslavi a Prahy.
Zatímco dříve se mák používal pro své účinky jako opium – sedativum, dnes je využíván pro své pozitivní účinky na lidské tělo hojně v potravinářském, farmaceutickém a kosmetickém průmyslu.

makovy olej

Makový olej pro mladou a krásnou pleť od Havlíkovy přírodní apoteky seženete za 118 Kč na www.nuspring.cz.

Makový olej snižuje krevní tlak a chrání před rakovinou

Z makových semínek se šetrnou metodou za studena (aby v něm zůstalo co nejvíce cenných látek) lisuje kvalitní makový olej. Právě ten je bohatý na omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které jsou nutričně podobné lněnému a konopnému oleji. Makový olej je skvělý jako prevence před osteoporózou i kardiovaskulárními onemocněními.
Olej z máku pomáhá i při problémech s nespavostí, nervozitou, stresem, dále uvolňuje svalstvo po fyzické námaze a tlumí i nepříjemné bolesti. Mák navíc slouží jako prevence před rakovinou a snižuje krevní tlak.

Získejte pružnou a pevnou pleť

Jeho pozitivní účinky na suché a lámavé nehty a vlasy či ochablou pleť vás jistě potěší. Pokožce dodávat hydrataci, pružnost a pevnost. Díky makovým anthokyanidinům podporuje syntézu kolagenu a mukopolysacharidů a tím zpomaluje degeneraci buněk a posiluje a udržuje v pokožce kolagen. To dodává pokožce pružnost a elasticitu, takže není ochablá, mdlá a dehydrovaná.

polni-kvetiny-field-flowers-sprchovy-krem

Sprchový krém Polní květy od Soaphorie obsahuje nejen mák, ale i makový olej a pivoňku lékařskou. Koupit ho můžete za 225 Kč na www.nuspring.cz.

Makový olej najdete velmi často v pleťových krémech, a to díky makovým alkaloidům (např. papaverin). Ty tzv. uvolňují svaly a působí jako anti-aging prostředek. Je skvělý i v péči o nehty a vlasy, které oživuje a dodává jim výživu, jemnost a hydrataci. Díky němu budou nehty lesklé a zdravé. Makový olej navíc přispívá k hojení zánětů, lupenky a ekzémů. Udržuje pokožku hydratovanou a vláčnou.


 

Logo NuSpringPodívejte se na kompletní nabídku přírodní a bio kosmetiky nejen s mákem, ale i dalšími přírodními složkami na www.nuspring.cz nebo zajděte do kouzelného obchůdku NuSpring na Belgické 27, Praha 2. Využijte 100 Kč slevu na první nákup. Více na www.nuspring.cz.