S přicházejícím jarem je ideální čas pro celkovou očistu organismu. Bříza bělokorá (Betula pendula) jako známý zkrášlující prostředek přispívá k detoxikaci organismu i pokožky. Umí toho ale mnohem víc.

Bříza bělokorá je velmi odolná listnatá dřevina, odpradávna spojená s jarem. Již staří Keltové, Germáni i Slované uctívali tuto dřevinu jako posvátnou a přisuzovali jí mytologický význam. Dodnes na venkově přetrvává tradice vztyčování březových májek – symbol vítání jara. Sběr březových lístků a jejich využití má dlouhou tradici, zejména pak ve slovanských zemích.

Bohatství ukryté v březových lístcích

Na jaře, kdy v jemných březových lístcích probíhají procesy intenzivní látkové výměny, je ideální doba ke sběru. Lístky obsahují cenné éterické oleje a účinné látky, které podporují látkovou výměnu, zároveň čistí organismus a napomáhají vylučovat nežádoucí toxiny z těla. Jsou to především flavonoidy, které kromě výborných antioxidačních účinků rovněž působí příznivě na cévy a podporují imunitní systém. K významným látkám obsaženým v bříze patří rovněž saponiny, snižující hladinu cholesterolu, a dále i taniny, které snižují krevní tlak, posilují imunitu a mají antibakteriální účinky. Březové lístky aktivují v těle látkovou výměnu a odvádějí přebytečnou vodu z tkání. Urychlují metabolismus a díky vysokému obsahu vitaminu C podporují přirozené spalování tuků. Právě pro tyto účinky je březový extrakt základní složkou přípravků na zmírnění celulitidy a pro detoxikaci organismu.

Uchování

Pokud si chcete udělat zásobu listů na zbytek sezóny, sušte je ve stinné místnosti. Nejlepší je přirozené sušení na sítech, přičemž se doporučuje jejich časté obracení. Při sušení v sušičce na ovoce by teplota neměla přesáhnout 40 °C. Pupeny břízy se hojně používají v gemmoterapii ve formě alkoholové tinktury, která pročišťuje tělo, pomáhá udržet normální hladinu cholesterolu v krvi a podporuje funkci jater, ledvin a střev. Březové listy v bylinném čaji působí močopudně a stejně jako tinktura se postará o perfektní očistu těla. Bylinkový čaj se připravuje při nadměrném zadržování vody v těle i při chorobách močových cest. Tím ovšem použití březových listů nekončí, jsou skvělé i do koupelí proti revmatismu a při bolestech kloubů.

Tip: Speciální kúra pro šťastnou pokožku

Weleda ve své speciální řadě používá mladé březové lístky v BIO kvalitě z ekologicky čistých lokalit jižních Čech. Komplexní péče proti celulitidě a pro detoxikaci organismu zahrnuje tři přípravky, které se výborně doplňují a pomohou probudit tělo po zimě. Zatímco Březový sprchový peeling s Březovým olejem na celulitidu pečují o pokožku zvnějšku, BIO Březová šťáva podporuje vnitřní očistu těla. Delikátně nahořklá chuť březové šťávy je zároveň velmi osvěžující. Podpořte působení těchto přípravků i dalšími kroky, jako je vyvážená strava, dodržování pitného režimu, pravidelný pohyb i relaxace a péče o svou krásu i zdraví.


Jarní akce: Předplaťte si Bylinky ještě dnes! Co všechno získáte?

✓  Roční předplatné Bylinky revue (12 čísel)
✓  Semínko konopí DÁREK ZDARMA
✓  Předplatné Zdravé recepty DÁREK ZDARMA (12 čísel)
✓  Sleva 47% oproti nákupu na stánku
  Dárkový certifikát ke stažení