Na následujících řádcích se budeme zabývat přírodními způsoby, jak se chránit před autoimunitními onemocněními. Bylo prokázáno, že níže jmenované kroky mohou skutečně odvrátit některé degenerativní změny, které jsou průvodními jevy autoimunitních onemocnění.

Dejte zažívacímu traktu šanci

Zkuste se na svůj zažívací trakt dívat jako na první obrannou linii v boji s autoimunitními nebo obecně všemi degenerativními chorobami.BUTTON-PREDPLATNE

Od úst až k řitnímu otvoru je celá trávicí soustava pokryta souvislou výstelkou, která podobně jako kůže poskytuje ochranu před nepříznivými vlivy. Chová se jako hradba, která brání cizím látkám poškozovat krev a tkáně.

Je-li tato ochranná vrstva poškozena, začne organismus produkovat protilátky, které ho mají bránit proti neúplně stráveným bílkovinám pronikajícím do krevního řečiště. Ty však mohou napadat také vlastní buňky.BR-09-2016-MAKETA-800

Pokud trpíte autoimunitním onemocněním, je poměrně velká pravděpodobnost, že váš zažívací trakt není v dobré kondici a že důsledky „syndromu zvýšené propustnosti střeva“ a z něj plynoucí tvorby protilátek mají na vašem zhoršeném zdravotním stavu významný podíl.

Jak ale poznat, že je výstelka vašeho trávicího traktu poškozená a nefunguje správně? Syndrom zvýšené propustnosti střeva není konvenční medicínou považován za nemoc, především proto, že neexistují žádná léčiva ani chirurgické procedury, které ho mohou prokazatelně zmírnit nebo vyléčit.

Poškození celistvosti výstelky střev jsou mikroskopických rozměrů, což jim ale nijak neubírá na závažnosti.

Obecně lze říci, že vaše střevní mikroflóra vyžaduje léčebný zásah ve chvíli, kdy se objeví příznaky autoimunitního onemocnění organismu. To se může projevovat následujícími symptomy špatné funkce trávicí soustavy:

  • silná plynatost
  • bolesti nebo nepříjemné pocity v oblasti dutiny břišní po nebo dokonce při jídle
  • chronická zácpa nebo průjem

Co dělat, aby vaše trávení fungovalo

Za prvé je třeba si uvědomit, že tělu vlastní ozdravné mechanismy v zažívacím traktu i mimo něj se ze všech sil snaží opravit existující poškození organismu.shutterstock_269093846

Stejně jako se tělo pokouší zacelit poranění kůže již od chvíle jeho vzniku, vyvíjí také nezměrné úsilí směřující k opravě všech neviditelných vnitřních poškození a obnovení správné funkce zasažených oblastí.

Jediný rozdíl mezi obrannými mechanismy kůže a trávicího traktu spočívá v tom, že je na kůži na první pohled patrné, zda svou každodenní činností tělu ve snaze o nápravu škod pomáháme.

Jinými slovy okamžitě poznáme, že pravidelné čištění poraněného místa a jeho ochrana před dalším poškozením pomáhá tělu co možná nejrychleji obnovit původní, přirozeně zdravý stav.

U trávicího traktu je to ale složitější. Není snadné rozpoznat, zda například svými stravovacími návyky a celkovým životním stylem střevní mikroflóře v její snaze o znovunastolení rovnováhy pomáháme nebo spíše škodíme.

Kdybychom mohli na vlastní oči sledovat, jakshutterstock_137624111ý vliv má konzumace různých potravin, například hamburgeru nebo hranolek, na stav zažívací soustavy, bylo by jistě mnohem snazší vyvarovat se jídel, která nám škodí, a naopak upřednostnit ta, která nám prospívají.

Stejně tak nevidíme ani dopad dalších vnějších faktorů, jako je nedostatek spánku, stres a další jevy spojené s životním stylem.

Dobrá zpráva je, že se můžeme naučit vnímat i na první pohled neviditelné varovné signály, jež náš organismus vysílá, a pomoci mu zefektivnit ozdravný proces. Budeme-li tento proces podporovat výběrem potravin a úpravou fyzické aktivity, máme zdraví na dosah ruky.

 

(…)

Zajímá vás více? Celý text a mnoho dalších zajímavých článků, návodů, rad a tipů najdete v zářijovém vydání Bylinky revue a speciálu Zdravé svačiny!

FCB-BANNER-9-2016Magazíny si můžete výhodně předplatit ZDE a seznam trafik naleznete ZDE.